Good night Stories for Rebel Girls, 2021

W tym roku ukaże się kolejna z serii książek dla dzieci o stu najbardziej wyjątkowych kobietach na świecie

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 25 czerwca, 2021

Przed kilkoma laty dwie włoskie dziennikarki – Elena Favilli i Francesca Cavallo wpadły na pomysł napisania książki dla dziewczynek o stu wyjątkowych kobietach sukcesu. Celem było m.in. propagowanie już od najmłodszych lat idei równości, tego iż kobiety odgrywają w społeczeństwie takie same role jak mężczyźni. I że jeśli się czegoś z całego serca pragnie, to można to osiągnąć.

Opisane w książce historie to nie bajkowe księżniczki, ale realne postaci, które zapisały się na kartach historii jako kobiety o wielkich dokonaniach. Są wśród nich polityczki, aktywistki, malarki, królowe, a także paleontolożka, bokserka i pasjonatka rajdów samochodowych. Każda ze stu opowieści mieści się na jednej stronie – co było prawdziwym wyzwaniem dla autorek, musiały bowiem wybrać najważniejsze momenty z życia każdej z bohaterek, a następnie opisać je w przystępnym dla dzieci języku. Favilli i Cavallo z zadaniem tym poradziły sobie znakomicie; przywołane historie kobiet sukcesu nie tylko ekscytują, ale też inspirują do podejmowania działań uskuteczniających realizację swoich marzeń czy przekonań. Dlatego też pozycja ta nadaje się nie tylko dla „zbuntowanych dziewczyn” jak nawołuje tytuł, ale także dla chłopców, którzy chcą poznać świat według kobiet.

Większym problemem okazało się jednakże samo wydanie książki. Aby znaleźć na to fundusze, autorki poprosiły o wsparcie swoich odbiorców. Po ogłoszeniu kampanii fundraisingowej, Good Night Stories for Rebel Girls osiągnęła status najczęściej finansowanej ze środków społecznych książką w historii wydawnictwa. W efekcie na realizację wydawniczego przedsięwzięcia zebrano ok. milion dolarów. Do tej pory historie o stu najbardziej wyjątkowych kobietach świata przetłumaczono na 47 języków (dla porównania – „Harry Potter” ukazał się w 80 wersjach języcznych). Pierwsze wydanie książki sprzedało się w ponad milionie egzemplarzy.

Rekord pobiła kolejna publikacja z serii – „Good Night Stories for Rebel Girls 2” (2017). We wrześniu 2020 roku ukazała się trzecia część książki pod tytułem „Good Night Stories for Rebel Girls – 100 Migrants Who Change the World”, napisana już wyłącznie przez Elenę Favilli. Najnowszy tytuł serii poświęcony sławnym czarnoskórym kobietom zapowiedziano na październik 2021 roku.

Sukces przełomowej książki „Good Night Stories for Rebel Girls” świadczy o tym, iż do grona wyjątkowych kobiet, które odniosły wyjątkowy sukces i zapisały się na kartach historii dołączyły jeszcze dwie bohaterki, a mianowicie o Autorki tej publikacji.

„Good Night Stories for Rebel Girls” (2016) czyli “Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”
Książka wydana m.in. w językach angielskim, niemieckim, polskim.
Do nabycia m.in. tutaj

Autorka: Katarzyna Wakuła
Opublikowano: 25.06.2021
Data: 01.06.2016 - 31.12.2023
Lokalizacja:Carl Hanser Verlag, München


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *