W Lublinie trwają odsłony kulis kreacji scenicznej

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 24 lutego, 2020

Spektakle teatralne, wystawy, koncerty, filmy i spotkania z twórcami – to wydarzenia odbywające się w ramach trwającej obecnie IV edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”.

Inscenizacje teatralne oglądane są z perspektywy poszerzonej o najzankomitsze kreacje sceniczne. Oprócz spektakli widzowie mogą dodatkowo zobaczyć oryginalne dzieła i kostiumy stworzone na potrzeby scenografii filmowych czy teatralnych, wziąć udział w spotkaniach ze scenografami, reżyserami i aktorami, posłuchać koncertów czy obejrzeć filmy ze znakomitymi przykładami projektów kostiumów.

Scenografia bardzo często jest aktywna, odziaływująca na widza i wpływająca na to jak odbiera spektakl – mówi Leszek Mądzik, Komisarz i pomysłodawca Festiwalu.

W ramach „Sceny w Budowie” odbywa się konkurs, w którym nagradzane są najlepsze spektakle teatralne, powstałe w ostatnim czasie. O nagrodę “Złotej Kieszeni” walczą w tym roku:
„Burza”, reż. Pawel Miśkiewicz, scenografia Barbara Hanicka,
„Magnolia”, reż. Krzysztof Skonieczny, scenografia Fabien Lėdė,
„Nic”, reż. Krzysztof Garbaczewski, scenografia Roberta Mleczko oraz Jan Strumiłło,
„Kordian”, reż. Jakub Roszkowski, scenografia Mirek Karczmarek,
„Poskromienie”, reż. Monika Pęcikiewicz, scenografia Katarzyna Borkowska,
„Trojanki”, reż. Jan Klata, scenografia Mirek Kaczmarek.

Festiwal powołany został w 2017 roku przez lubelskie Centrum Spotkania Kultur, a jego celem jest odkrywanie paralelności pomiędzy budowaniem architektury, przestrzeni a tworzeniem spektaklu, podkreślanie ważności obrazu w kreacjach scenicznych. Ponadto, ideą „Sceny w Budowie” jest docenienie eksperymentowania i podejmowania ryzyka w tworzeniu pełnych inwencji kreacji przestrzennych. Dążeniem pomysłodawców i jurorów wydarzenia jest, aby scena stała się forum plastyków teatru, miejscem spotkania, wymiany myśli i doświadczeń dotyczących różnych dziedzin sztuki teatralnej.

Tegoroczna edycji potrwa do czerwca 2020 roku.

Cały repertuar dostępny tutaj.

Autor: Katarzyna Wakuła

Data: 01.01.2020 - 30.06.2020
Lokalizacja:Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1, 20-029 Lublin


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *