Kultura w Niemczech znów na kwarantannie

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 29 października, 2020

Od poniedziałku, 2 listopada do końca miesiąca kina, muzea, teatry, opery, filharmonie i inne instytucje kulturalne w całych Niemczech są zamknięte dla zwiedzających. Swoje oferty prezentują wyłącznie online.

Także niemieckie bary, restauracje, kluby sportowe i inne obiektów rekreacyjne nie mogą w listopadzie obsługiwać gości, a jedynie realizować zamówienia z dowozem i świadczyć usługi drogą zdalną. Podjęta przez niemiecki rząd 28 października decyzja ma powstrzymać drastyczny wzrost zachorowań na Corona wirusa.

Lokalne urzędy nie robią odstępstw od tej decyzji. Przekonał się o tym m.in. monachijski Gaertnerplatztheater, który 26 października złożył wniosek o zwolnienie z najnowszego bawarskiego rozporządzenia w sprawie środków ochrony przed zakażeniami i pozwolenie na organizację wydarzeń do maksymalnie 50 osób. Decyzja jest odmowna.

Wielu dyrektorów instytucji kultury nie podziela decyzji polityków. Szczególnym zadaniem teatru jest dawanie widzom wiary w przyszłość poprzez siłę sztuki i muzyki. Można przewidzieć, że wynikłe z powodu ponownego zamknięcia instytucji szkody będą dla naszej branży katastrofalne – mówi Josef E. Köpplinger, reżyser teatralny i artystyczny.

Od czerwca 2020 roku niemieckie instytucje kultury przestrzegają sprawdzonych i jak dotąd dobrze funkcjonujących środków higieny. W Gaertnerplatztheater należy zachować odległość co najmniej 1,50 metra we wszystkich obszarach. Zwiedzający muszą nosić maski ochornne. Wszystkie systemy wentylacyjne mają specjalne filtry powietrza.

Spektakle zaplanowane między 29 października do 2 listopada mogą odbywać się tylko przed 50 widzami. Wszystkie bilety na spektakle listopadowe są automatycznie anulowane. Decyzja o możliwym przedłużeniu zamknięcia placówek kultury będzie dyskutowana w połowie listopada.

Opublikowano: 29.10.2020
Katarzyna Wakuła

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *