Ed Sheeran, "=" (Equals), 2021, okładka

Ed Sheeran zapowiedział nowy album „=” (Equals)

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 29 sierpnia, 2021

29 października br. ukaże się nowy album Eda Sheerana oznaczony „=” (Equals). To czwarta, po „+” (2011), „x” (2014), „÷” (2017), odsłona serii albumów z symbolami i najbardziej dopracowane dzieło w dorobku brytyjskiego artysty.

Ed Sheeran, "=" (Equals), 2021, okładka
Ed Sheeran, “=” (Equals), 2021, okładka

„=” to próba oszacowania własnego życia i ludzi, którzy je wypełniają. Na krążku Ed zastanawia się nad różnymi etapami miłości („The Joker And The Queen”, „First Times”,”2steps”), porusza kwestię wytrwałości („Can”t Stop The Rain”) czy ojcostwa („Sandman”, „Leave Your Life”), pochylając się również nad swą rzeczywistością i sławą („Tides”). Muzycznie “=” to bogata paleta od charakterystycznych dla Eda gitarowych utworów i ballad na najwyższym poziomie, po mocniejsze, pełne euforii produkcyjne momenty i pierwszy wakacyjny hit w jego katalogu – „Bad Habits”. Na „=” Ed celuje w intymny klimat, a zarazem codzienną zwyczajność, szukając uniwersalnych prawd.

Wraz z ogłoszeniem premiery, Ed zaprezentował utwór „Visiting Hours” wraz klipem typu performance video, który zadedykował swemu zmarłemu w marcu br. mentorowi – Michaelowi Gudinskiemu.

Materiał napisany i nagrany został w Suffolk, Londynie, Szwecji i Los Angeles. W wersji studyjnej chórki nagrali przyjaciele Michaela – Kylie Minogue i Jimmy Barnes. Producentami wykonawczymi dzieła są Ed Sheeran, FRED („No.6 Collaborations Project”) oraz Johnny McDaid (Divide), z kolei współautorami i producentami utworów są ponadto Steve Mac, Joe Rubel, Amy Wadge, Foy Vance, Elvira Anderfjard, David Hodges, Andrew Watt, Lou Bell, Natalie Hemby oraz Ben Kweller. Brat Sheerana, Matthew, który jest kompozytorem, odpowiada za aranżacje smyczkowe w „First Times” i „The Joker And The Queen”.

„=” to bardzo osobista płyta i dla mnie bardzo ważna – mówi Ed Sheeran – W ciągu kilku ostatnich lat moje życie bardzo się zmieniło. Ożeniłem się, zostałem ojcem, doświadczyłem straty bliskiej osoby i nad tym wszystkim próbowałem się zastanowić na nowej płycie. To taki mój album o wchodzeniu w dorosłość i nie mogę się doczekać, kiedy go wszyscy poznacie.

Okładka stanowi kolaż zdjęć motyla oraz abstrakcyjnego obrazu autorstwa Eda.

W czerwcu Ed Sheeran wydał singiel “Bad Habits”, który był jego 10. numerem 1 na brytyjskiej liście przebojów. Utwór w tym roku sprzedał się w nakładzie przekraczającym pół miliona egzemplarzy.

Ed Sheeran to artysta, który zdefiniował nową erę muzyki pop. Swoja drogę artystyczną rozpoczynał grając koncerty w pubach. Odkąd w 2010 roku wypuścił EP-kę „No.5 Collaborations Project” z udziałem ulubionych grime’owych artystów, ten wychowany w Suffolk wokalista poruszył fanów na całym świecie. Za sprawą wydanego w 2017 roku albumu “÷” (Divide), Ed stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych popowych gwiazdorów na świecie. Z płyty, która była najszybciej rozchodzącą się na Wyspach w przypadku jakiegokolwiek wokalisty, pochodzą przeboje „Castle on the Hill”, „Perfect” oraz „Shape of You”. Obecnie ma na koncie 5 płyt (wraz z No.6 CollaborationsProject”), które sprzedały się łącznie w 45 milionach egzemplarzy.

W 2017 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego (MBE) za swój wkład w muzykę i zaangażowanie w dobroczynność, a także koronowany królem sprzedaży przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego (IFPI), jest dumnym posiadaczem czterechstatuetek Grammy, czterech nagród Ivor Novello, sześciu BRIT Awards (w tym przyznanych w 2018 i 2019 roku nagród w kategorii Globalny sukces) oraz siedmiu Billboard Awards, a także wielu innych wyróżnień. Pod koniec 2019 roku Sheeran został wyróżniony pierwszą w historii nagrodą Artysty dekady („No.1Artist of the Decade”) przez Official Chart Company w Wielkiej Brytanii za najwięcej singli i płyt na najwyższych pozycjach listy przebojów i listy sprzedaży.

Autor: K.Wakuła/mat.pras.
Opublikowano: 29.08.2021

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *