Zwycięzca 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni “Wszystkie nasze strachy” podbija serca widzów

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 28 września, 2021

5 listopada 2021 roku obraz “Wszystkie nasze strachy”  Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta zagościł w polskich kinach. Film o potrzebie budowania dialogu między katolikami a osobami LGBT zdobył pięć nagród tegorocznego FPFF w Gdyni i zdobył uznanie krytyków w całej Polsce.

„Wszystkie nasze strachy” to trzeci, po „Performerze” (2015) i „Sercu miłości” (2017), obraz wyreżyserowany przez Łukasza Rondudę, historyka sztuki i kuratora oraz Łukasza Gutta, operatora filmowego.

Film porusza niezwykle aktualną tematykę i bazuje na prawdziwych wydarzeniach z życia barwnej i skrajnej postaci. Jest nią Daniel Rycharski – ceniony artysta, zaangażowany katolik i aktywista, absolwent krakowskiej ASP. W odtwórcę tej roli wciela się Dawid Ogrodnik („Ostatnia Rodzina”, „Jesteś Bogiem” i „Chce się żyć”), dwukrotny zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł, licznych wyróżnień na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także tytułu Shooting Star 2019, przyznawanego najbardziej obiecującym aktorom europejskiego kina. Na ekranie partnerują mu wybitne osobowości polskiej kinematografii, w tym: Andrzej Chyra, Jowita Budnik, Maria Maj, Jacek Poniedziałek oraz gwiazda głośnego filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – Piotr Trojan.

Daniel (Dawid Ogrodnik) jest artystą, katolikiem i aktywistą. Domy w rodzinnej miejscowości ozdobione są jego imponującymi malowidłami, rzeźby trafiają na cenione wystawy w Warszawie, a instalacje w rodzaju podświetlonej i pozdrawiającej głosami mieszkańców kapliczki służą lokalnej wspólnocie. Jego znakiem rozpoznawczym jest bluza ozdobiona tęczowymi elementami. Jako głęboko wierzący katolik, Daniel angażuje się w sprawy duchowe. Mężczyzna uważa, że kościół nie powinien być miejscem wykluczenia a w jego wspólnocie jest miejsce dla każdego bez względu na światopogląd i osobiste wybory. W wyniku dramatycznych wydarzeń Daniel decyduje się na wzięcie udziału w odważnej walce w obronie swoich idei i postanawia rozprawić się z homofobią mieszkańców rodzinnej miejscowości.

„Wszystkie nasze strachy”
Reżyseria: Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt
Gatunek: Dramat
Polska 2021

Kinostart w PL: 5 listopada 2021
Produkcja: Kuba Kosma, PGP, Katarzyna Sarnowska
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Scenariusz: Łukasz Ronduda, Michał Oleszczyk, Katarzyna Sarnowska
Zdjęcia: Łukasz Gutt
Scenografia: Joanna Kaczyńska
Kostiumy: Kalina Lach
Montaż: Przemysław Chruścielewski, Kamil Grzybowski
Obsada: Dawid Ogrodnik, Maria Maj, Andrzej Chyra, Jacek Poniedziałek, Oskar Rybaczek, Agata Łabno, Jowita Budnik, Karolina Bruchnicka, Konrad Eleryk, Piotr Trojan, Wiktoria Kruszczyńska, Ewa Konstancja Bułhak, Wojtek Ziętek

(Redakcja)
Aktualizacja: 05.11.2021

 

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *