Muzeum Etnograficzne zaprasza na “Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi”

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 17 października, 2020

Opublikowano 17.10.2020
(kw)

Okazuje się, że aby odbyć podróż do Afryki czy Azji niekoniecznie trzeba wyruszać w daleką podróż. A to za sprawą najnowszej wystawy stałej zorganizowanej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, uświetniającej zakończenie inwestycji związanej z gruntowną przebudową i modernizacją instytucji.

Wystawa “Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi” prezentowana jest od 1 października 2020 roku i ma charakter historyczny. W dwóch muzealnych galeriach oglądać można zbiory PME pochodzące z Afryki i Azji . Historie kontynentów  opowiadają o przeszłości, o tym jak kontynenty widziane były przez pryzmat kolekcji tworzonych w XIX i XX wieku.

Galerię afrykańską nazwano imieniem Leopolda Janikowskiego, jednego z wybitnych polskich afrykanistów, który był zafascynowany tym kontynentem i pragnął go jak najlepiej poznać.  Oglądamy w niej obiekty związane z władzą i magią oraz figury afrykańskich królów i czarowników. W Galerii azjatyckiej z kolei głównym motywem są geograficzne szlaki i mistyczne drogi przemierzane przez wędrowców od wieków. Poznajemy tu buddyzm Małej, Wielkiej i Diamentowej Drogi, ścieżkę środka, drogę poznania, drogę walki, drogę miecza i łuku, herbaty, kwiatów.

Wystawa jest zwieńczeniem projektu mającego na celu unowocześnienie infrastruktury zabytkowego budynku PME w Warszawie. Renowacja sal wystawienniczych, nowe pokoje edukacyjne, czy zakup multimediów maja ułatwić dostęp szerokiej publiczności do obiektów zgromadzonych w Państwowym Muzeum Etnograficznym . Wierzymy, że dzięki poprawie infrastruktury naszej instytucji lepiej będziemy mogli eksponować i edukować o różnorodności kultur świata.

Data: 01.10.2020
Lokalizacja:Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *