Koncert Moniuszki Polska Opera Królewska

Miłosne historie utkane z pieśni Moniuszki

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 4 lutego, 2021

W walentynkowy wieczór 14 lutego 2021 roku o godz. 19.00 Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie wyemituje bezpłatnie na kanale YouTube koncert pieśni Stanisława Moniuszki. Lekkie, wpadające w ucho kompozycje „ojca polskiej opery narodowej” dobrano tak, by tworzyły miłosną historię.

Koncert w wykonaniu twórców Polskiej Opery Królewskiej w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego nawiązuje do XIX-wiecznej praktyki domowego muzykowania przy fortepianie. Muzycy odtworzą wybrane utwory Moniuszki pochodzące z pierwszego Śpiewnika domowego, który ukazał się w Wilnie w 1843 roku i składał się z 267 pieśni. „Śpiewnik mój zawierać będzie zbiór śpiewów na jeden głos z towarzyszeniem fortepianu. Wiersze starałem się wybierać z najlepszych naszych poetów (…)” – pisał o swych kompozycjach Moniuszko. Wiedział on doskonale, że zespołowe muzykowanie buduje wspólnotę, a pięknie ułożone polskie strofy kierują myśli ku sprawom ojczyzny. W niedzielny wieczór usłyszeć będzie można zarówno znane i powszechnie lubiane melodie, jak i mało znane pieśni kompozytora, który doskonale dostrzegał piękno ludowej prostoty oraz naturalną melodię zaklętą w poetyckim tekście.

REŻYSERIA: ANDRZEJ STRZELECKI
KOSTIUMY I REKWIZYTY: MARLENA SKONECZKO
REALIZACJA ŚWIATEŁ: PIOTR RUDZKI
ASYSTENT REŻYSERA: AGNIESZKA KOZŁOWSKA

WYKONAWCY:
NARRATOR: STANISŁAW GÓRKA
JUSTYNA RECZENIEDI
MATEUSZ ZAJDEL
ROBERT SZPRĘGIEL
WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ
FORTEPIAN: KRZYSZTOF TRZASKOWSKI
INSPICJENT: DOROTA LACHOWICZ

Do realizacji wydarzenia wykorzystano oświetlenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wydarzenie organizowane pod Mecenatem PZU. Partnerem Polskiej Opery Królewskiej jest Biuro tłumaczeń Lidex.

(redakcja/mat.pras.)
Opublikowano: 3.02.2021
Data: 14.02.2021 - 14.02.2021
Godzina: 19:00 - 21:00
Lokalizacja:Polska Opera Królewska


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *