R. Leahy, Lekarstwo na zazdrość, Poznań 2021

Czym jest zazdrość i jak sobie z nią radzić?

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 25 marca, 2021

Jest takie uczucie, które potrafi zniszczyć nawet wieloletnią przyjaźń czy miłość. Doświadczają jej ludzie z różnych kultur, dzieci, a nawet zwierzęta. Ze wszystkich emocji ona jest najniebezpieczniejsza, bo towarzyszy jej gniew połączony z frustracją i lękiem. Mowa o zazdrości, która obok zawiści jest jednym z najbardziej destrukcyjnych uczuć w relacjach międzyludzkich. O tym, jak sobie z nią radzić opowiada książka znanego amerykańskiego psychologa – Roberta L. Leahy’ego, której polskie wydanie w tłumaczeniu Anny Krochmal i Roberta Kędzierskiego od stycznia br. dostępne jest na rynku.

Co wyróżnia pozycję Lekarstwo na zazdrość spośród setek innych tytułów poświęconych problematyce zazdrości? Bez wątpienia nowoczesne podejście do tematu, utrzymane w duchu psychologii kognitywistycznej. Autor opisuje indywidualne przypadki zachowań związanych z destrukcyjną emocją i koncentruje się na „poznaniu” mechanizmów prowadzących do jej powstania. A są nimi m.in. potrzeba kontroli i rywalizacja. W zawiści chodzi o porównywanie, w zazdrości o zagrożenie dla związku – pisze autor. Poparta doświadczeniami wieloletniej pracy klinicznej książka stawia sobie za cel obnażenie strategii kontroli wynikających z zazdrości i wskazanie przykładów zachowań i myśli, które pozwolą uporać się ze wstydliwym problemem. Oparta jest w pełni o metodykę terapii poznawczo-behawioralnej, skupiającej się na obecnych myślach i interakcjach z ludźmi i podsuwającej narzędzia samopomocy.

W pracy Leahy‘ego próżno szukać ogólnej teorii-matrycy, którą można by stosować do wielu różnorodnych przykładów postępowania powodowanych zazdrością. Można za to zrozumieć ewolucyjne i społeczne uwarunkowania zazdrości i nauczyć się świadomie przejmować za nią odpowiedzialność. Pozytywna wartość książki tkwi także w przekrojowym opisie relacji, gdzie pojawia się zazdrość. Leahy analizuje problem nie tylko na przykładach związków intymnych – partnerskich oraz wśród rodzeństwa, ale też w kręgach rodzinnych, gdzie zazdrość jest mniej oczywista, albo mocno ukryta – w relacjach z ojczymem lub macochą, w pracy czy na portalach społecznościowych.

Lekarstwo na zazdrość składa się z 12 rozdziałów ujętych w trzy części. Pierwsza i druga mają charakter wprowadzający i omawiający przyczyny i ewolucję stanów prowadzących do powstania zazdrości. Zawarte w książce testy psychologiczne pozwalają określić na własnym przykładzie czy jesteśmy zazdrośni i zdekonstruować szkodliwe przekonania i uprzedzenia. Zdiagnozowanie skali problemu umożliwia jego przepracowanie, które szeroko opisane jest w trzeciej części książki. Oprócz porad poznawczych i afirmacji, znalazło się tutaj miejsce także na propozycje ćwiczeń oddechowych, rozpoznawania negatywnych uczuć i budowania w ich miejsce pozytywnych emocji.

Książka Leahy’ego to poradnik przeznaczony zarówno dla osób borykających się z problemem zazdrości, jak i ich bliskich. Jego przestudiowanie może zadziałać jak lekarstwo i pomóc w tworzeniu relacji pełnych akceptacji, bliskości i zaufania.

Robert L. Leahy, Lekarstwo na zazdrość, Poznań 2021, Wydawnictwo Rebis, 296 s.
ISBN 978-83-8062-520-4
Seria: Poradniki psychologiczne
Premiera 26.01.2021

Książka dostępna również w formie e-booka.
Kup tutaj z 20%-procentową zniżką!

Katarzyna Wakuła
Opublikowano: 25.03.2021
Data: 26.01.2021 - 31.12.2021
Lokalizacja:Dom Wydawniczy Rebis, ul. Żmigrodzka 41/49, 60-171 Poznań


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *