Rysunki Alfreda Kubina pokazywane są w Monachium w nawiązaniu do grupy „Der Blaue Reiter“. Kolekcjoner Kurt Otte tworzył swoje archiwum jeszcze we współpracy z samym rysownikiem, które pod koniec stanowiło najobszerniejszą prywatną kolekcję.

W Niemczech zrestytuowano 16 rysunków Alfreda Kubina

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 16 maja, 2019

W czerwcu 1938 roku, trzy miesiące po przyjączeniu Austrii do Rzeszy Niemieckiej, Hertha Morgenstern napisała do Otte, że chce sprzedać rysunki ze swojej kolekcji. Odniosła się w swoim liście do wcześniejszych rozmów z Otte, w których ten wyraził zainteresowanie rysunkami. Jej mąż Maximilian Morgenstern najprawdopodobniej nie był wówczas obecny w Wiedniu. Hertha Morgenstern sfinalizowała transakcję na kilka tygodni przed wejściem w życie obowiązkowego „rozporządzenia w sprawie rejestracji majątku Żydów”, prawdopodobnie w celu uniknięcia oszacowania i późniejszej „konfiskaty” tych przedmiotów. Mówiła także o uciążliwych podatkach, czyli o tzw. „Reichsfluchtsteuer” nałożonej na osoby zmuszone do emigracji. W czerwcu 1938 roku Hertha Morgenstern wysłała 44 rysunki do Hamburga, z których Otte wybrał 20. Otte zaproponował jej 30 RM za rysunek, czyli w sumie 600 RM. W „zgłoszeniu majątkowym” Herthy Morgenstern z 14.7.1938 roku, bliżej nieokreślone rysunki Kubina zostały wycenione na 75 RM każdy. Ogólnie rzecz biorąc, sprzedaż odbyła się w czasie, gdy bezpłatna sprzedaż ponad cenę zakupu była prawie niemożliwa. Kilka tygodni później, pod koniec lipca 1938 roku, Maximilian Morgenstern napisał do Kurta Otte, że nie chciał sprzedawać rysunków i żałuje, że jego piękna kolekcja zostałą teraz tak rozdarta. Nie jest jasne, co stało się z pozostałymi 24 rysunkami. Państwu Morgenstern udało się uciec w 1939 roku do Wielkiej Brytanii, gdzie Maximilian Morgenstern zmarł w 1946 r.

W trakcie systematycznego i proaktywnego przeglądu naukowego wykazu kolekcji stwierdzono, że rysunki Kubina Maksymiliana i Herthy Morgenstern zostały wycofane w 1938 roku z powodu prześladowań nazistowskich. Monachijska Galeria Lenbachhaus zrestytuowała ryskunki Kubina powołując się na zasady konferencji waszyngtońskiej z 1998 roku na temat dzieł sztuki skonfiskowanych przez nazistów.

Galeria Lenbachhaus w latach 1971-1983 dokonała zakupu archiwum Kubina jako ważnego dodatku do kolekcji „Der Blaue Reiter”, bezpośrednio od kolekcjonera Kurta Otte. Otte budował archiwum od wczesnych lat dwudziestych w ścisłej współpracy z artystą. Pod koniec działalności kolekcjonerskiej było to największe pojedyncze archiwum artysty wizualnego tego pokolenia. Niezwykle rozbudowane archiwum zawiera między innymi rysunki, prace portfolio, prace litograficzne, pamiętniki, listy, fotografie i taśmy autorstwa Alfreda Kubina oraz grafiki innych artystów. Częścią archiwum Kubina było wspomnianych już 16 rysunków. Miejsce pobytu czterech innych rysunków Kubina wybranych przez Kurta Otte z kolekcji Morgenstern jest niejasne. Nie przekazano ich Galerii Lenbachhaus.

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *