Zdobywca Złotych Lwów 2020 do obejrzenia na VoD

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 29 grudnia, 2020

Zdobywca Złotych Lwów, ceniona przez międzynarodowych krytyków animacja filmowa „Zabij to i wyjedź z tego miasta” ma szansę podbić polskie kina. Pokazywane na ponad 70 festiwalach powstałe na przestrzeni kilkunastu lat dzieło Mariusza Wilczyńskiego od 4 kwietnia 2021 roku wyświetlane jest na platformie VoD warszawskiego kina Muranów.

Pełnometrażowa animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.

Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców. W obsadzie znaleźli się m.in.: Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka i Małgorzata Kożuchowska.

Poetycki, surrealny, a jednocześnie trywialny i nostalgiczny, ukazuje to, co w życiu przemijające, ułomne i ulotne, lecz stanowiące kwintesencję codzienności. To długa, pełna szczegółów podróż w czasie do świata wspomnień.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta”
reżyseria – Mariusz Wilczyński
scenariusz – Mariusz Wilczyński
gatunek – Animacja
produkcja – Polska
premiera – 5 marca 2021 (Polska)

Film dostał nagrodę Złote Lwy, 1 inną nagrodę i 2 nominacje

(ds/mat. pras.)
01.04.2021

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *