Zdobywca Złotych Lwów 2020 podbija festiwale filmowe

Nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni film Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” pokazany już został na ponad 70 festiwalach, w tym na 6. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMAFEST Gdańsk.

Film Mariusza Wilczyńskiego został zaprezentowany i nagrodzony na festiwalach filmowych m.in. w Berlinie, Annency, Ottawie, Sapporo, we Wrocławiu i Wiedniu. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ubiega się również o nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany. Realizowany przez lata film jest niezwykłym dziełem polskiej animacji i kinematografii w ogóle.

Animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców. W obsadzie znaleźli się m.in.: Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka i Małgorzata Kożuchowska.

(mat. pras.)
29.12.2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *