Piranesi, Więzienia

Wystawa XVIII-wiecznych grafik na Zamku Królewskim to perła wśród tegorocznych wydarzeń artystycznych

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 29 września, 2020

Wystawa grafik Piranesiego na Zamku Królewskim w Warszawie
Wystawa grafik Piranesiego na Zamku Królewskim w Warszawie, 2020

Od 28 września na Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można wyjątkową wystawę będącą gratką dla wszystkich amatorów grafiki i nie tylko – Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi. Ekspozycja wpisuje się w przypadający 4 października i obchodzony na całym świecie jubileusz 300. urodzin tego wybitnego artysty doby klasycyzmu.

Jakie prace zobaczyć można na wystawie? Przede wszystkim słynne i reprodukowane niemal w każdym albumie nt. historii grafiki europejskiej ryciny z cyklu Carceri (Więzienia) obejmujące szesnaście akwafort Giovanniego Battisty Piranesiego (1720-1778). Seria przedstawia fantastyczną wizję więzień i jest jednym z najbardziej tajemniczych dzieł w historii grafiki. Przez lata doczekała się wielu analiz i interpretacji odnoszących się do metafizyki, filozofii i literatury.  Cykl odsłania kunszt Piranesiego jako artysty-grafika, budowniczego wieloplanowych, architektoniczno-scenograficznych kompozycji oraz wnikliwego obserwatora starożytności, wplatającego w sceny Carceri elementy rzymskich artefaktów.

Ryciny pochodzą z kolekcji króla Stanisława Augusta, przechowywanej na co dzień w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Zgromadzony przez władcę zbiór jest największą kolekcją prac Piranesich, Giovanniego Battisty i jego syna Francesca w Polsce i jedną z największych na świecie. Wyjątkowym walorem kolekcji jest świeżość i doskonała jakość stosunkowo wczesnych odbitek drukowanych w rzymskim warsztacie Piranesiego. Ryciny te, po raz pierwszy pokazywane w Zamku Królewskim w Warszawie, zapowiadają planowane przez Zamek pokazy innych prac graficznych Piranesiego.

Wystawę uzupełnia znakomity portret artysty wykonany przez jego przyjaciela, Francesco Polanzaniego, zw. Felice w 1750 r. Wizerunek ten, tak samo jak cykl Carceri, zawiera wiele znaczeń symbolicznych odnoszących się do twórczości Piranesiego.

Ekspozycji towarzyszą wydarzenia kulturalno-edukacyjne – wśród nich pokazy i warsztaty wykonywania grafiki oraz zwiedzanie z kuratorem wystawy, Tomaszem Jakubowskim. Do nabycia jest też katalog Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi. Wystawa w 300. rocznice urodzin (Arx Regia Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum, Warszawa 2020).

Giovanni Battista Piranesi (1720-1778) to włoski rytownik i architekt, który swój rytowniczy kunszt kształcił m.in. w Wenecji, Rzymie, Neapolu, Herkulanum i Pompejach. W 1745 r. na stałe osiadł w Wiecznym Mieście, zafascynowany jego starożytną architekturą. Znany jest przede wszystkim z cykli graficznych prezentujących Rzym antyczny i nowożytny, spośród których słynny jest Vedute di Roma (1746-1778).

Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi.
Wystawa w 300. rocznicę urodzin
28 września 2020 r. – 5 stycznia 2021 r.
Dawna Sień Poselska
Zamek Królewski w Warszawie

Kurator: Tomasz Jakubowski
Współpraca: dr hab. Jolanta Talbierska, kierownik Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Zasady zwiedzania w ramach Trasy Królewskiej:
wtorek – piątek 10.00 – 17.00
sobota – 10.00 – 20.00
niedziela – 10.00 – 17.00
ostatnie wejście – na godzinę przed zamknięciem

Ceny biletów: normalny 40 zł, ulgowy 25 zł,
dzieci 7–16 lat – 1 zł
w środy wstęp wolny

Opublikowano 29.09.2020
(ds/kw)

 

Data: 28.09.2020 - 05.01.2021
Lokalizacja: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum, Plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *