“Trojanki” Jana Klaty ponownie w repertuarze gdańskiego teatru

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 15 stycznia, 2023

Po niemal trzech latach wielokrotnie nagradzane Trojanki  Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty wracają do repertuaru Teatru Wybrzeże. Pierwsze wznowione po przerwie spektakle widzowie obejrzą w dniach 19  22 stycznia na Scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W dniach 21 i 22 stycznia odbędą się spektakle wzbogacone napisami po angielsku.

Do naszych czasów nie zachowały się żadne wzmianki, by Eurypides angażował się w jakąkolwiek działalność publiczną na rzecz swojego miasta. Nie wiemy również, by przyjaźnił się z wpływowymi politykami. Możliwe, że właśnie dlatego najczęściej przegrywał w konkursach tragediowych, które każdego roku odbywały się w Atenach ku czci Dionizosa…

Eurypidesa, który pozostawał na uboczu życia swojej społeczności cechował jednak ostry zmysł publicysty. Ten enfant terrible ówczesnej dramaturgii miał odwagę, by przemawiać własnym, często odosobnionym głosem. Doświetlał znane mity z nowej, nieoczywistej strony. Wykorzystywał je do stawiania trudnych, często bardzo niewygodnych pytań i nie podpowiadał łatwych, konsolidacyjnych odpowiedzi. W odróżnieniu od współczesnych mu artystów – przełamywał dotychczasowe konwencje tragediopisarskie i w sposób zupełnie nowy przedstawiał postaci kobiecie, które często stawały się protagonistkami jego utworów. Niejednokrotnie w sposób znaczący przewyższały inteligencją swoich scenicznych partnerów – jeżeli pamiętamy, że o wyniku konkursu tragediowego decydowali mężczyźni, tym bardziej nie powinny nas dziwić kolejne klęski Eurypidesa.

Nie dostarczał obywatelom swojego miasta łatwej i przyjemnej rozrywki. W Trojankach pokazał to, czego nie opowiedział nam Homer w Iliadzie. Jak wyglądał poranek po zdobyciu Troi. Jak kobiety, do tej pory przedstawicielki królewskiego rodu, zostały zepchnięte na samo dno ludzkiej egzystencji. Jak wygląda ich relacja ze zwycięzcami, przedstawicielami wysokiej kultury helleńskiej, którzy mordując niewinnych i bezbronnych przekraczają granice barbarzyństwa. Pracując nad tym spektaklem twórcy starali się przyjrzeć procesowi dojrzewania do zemsty – ofiar na oprawcach. Pisząc Trojanki w kontekście trwającej wojny peloponeskiej Eurypides otwarcie krytykował imperialne ambicje Ateńczyków. Starał się im uświadomić, że w żadnym konflikcie zbrojnym nie ma zwycięzców ani zwyciężonych. Grecy z eposu Homera podobnie, jak współcześni Eurypidesowi Ateńczycy, uwierzyli, że są niepokonani i to sprawdziło na nich zgubę.

W obsadzie spektaklu wyreżyserowanym przez uznanego twórcę teatralnego Jana Klatę znaleźli się m.in. Dorota Karolak, Jacek Labijak, Magdalena Gorzelańczyk, Sylwia Góra, Piotr Biedroń, Cezary Rybiński, Agata Bykowska i inni.

Do tej pory inscenizacja zdobyła następujące nagrody:
– Najlepszy spektakl 25. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi
– Nagroda 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia dla Mirka Kaczmarka za scenografię
– Jeden z najlepszych spektakli sezonu 2018/2019 wg ankiety miesięcznika Teatr
– Nagroda Teatralna Miasta Gdańska, Nagroda Splendor Gedanensis i Pomorska Nagroda Artystyczna dla Doroty Kolak za rolę Hekabe
– Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Mirka Kaczmarka za scenografię i kostiumy
– Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Krzysztofa Matuszewskiego za rolę Polymestora
– Nagroda Specjalna Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dedykowana pamięci prof. Jana Ciechowicza dla Magdaleny Gorzelańczyk za rolę Polykseny.

Czas trwania spektaklu: 2 godziny 30 minut (jedna przerwa)

Terminy najbliższych spektakli oraz bilety do nabycia tutaj.

Data: 19.01.2023 - 31.12.2023
Lokalizacja:ul. Wojciecha Bogusławskiego 1, 80-818 Gdańsk


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *