Portret chłopca Egipt, Fajum, 2 poł. II w. n.e. drewno, enakustyka Muzeum Narodowe w Warszawie zakup (1939) fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

W Narodowym zakończono trwającą prawie 10 lat rearanżację Galerii Sztuki Starożytnej

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 5 grudnia, 2020

Wraz z końcem roku Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło przeranżowaną Galerię Sztuki Starożytnej. Obecnie znajduje się w niej około 1800 zabytków starożytnych cywilizacji Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu, spośród których do najciekawszych należą m.in: sarkofag i kartonaż kapłana Hor Dżehuti z mumią nieznanej kobiety, zapisany hieroglifami papirus z Księgą Umarłych (niemal 10-metrowej długości), rytualne ślepe wrota z mastaby egipskiego urzędnika imieniem Izi, portret młodego chłopca z oazy Fajum w Egipcie czy pochodząca z Iranu złota maska w kształcie głowy byka. W odnowionej Galerii prezentowane są także monumentalne rzeźby antyczne z marmuru, zabytki wyrafinowanego greckiego malarstwa wazowego oraz wiele innych wybitnych dzieł sztuki. Poddano je gruntownej konserwacji, dzięki czemu odzyskały swój niepowtarzalny blask.

Charakter nowej Galerii Sztuki Starożytnej współtworzy gra świateł i cieni. Jasna kolorystyka ścian przywołuje obraz pustynnego piasku i egipskiego słońca. Rozświetlone przestrzenie sąsiadują z mrokiem sal przypominających wnętrza antycznych grobowców i rzymskich katakumb. Jedno z pomieszczeń w całości pokrywają hieroglify, inne przypomina wnętrza rzymskiego domu. Zwiedzający będą mogli też skorzystać z urządzeń multimedialnych. Ekspozycja jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Większość zabytków w Galerii Sztuki Starożytnej należy do kolekcji MNW. Są wśród nich dary osób prywatnych (np. Władysława Semerau- Siemianowskiego) oraz instytucji (UNESCO) oraz dzieła zakupione przez Muzeum. Część obiektów pochodzi z kolekcji, które po 1945 roku stały się częścią zbiorów MNW, m.in. Radziwiłłów z Nieborowa, Potockich z Jabłonnej czy Czartoryskich z Gołuchowa oraz przedwojennych zbiorów niemieckich, m.in. zeŚląska, Królewca i Braniewa, formowanych z zakupów na rynku antykwarycznym pod koniec XIX i w na początku XX wieku. Na ekspozycji znajdą się także dzieła ze zbiorów Muzeum Luwru, część z nich przechowywana jest w MNW już od 1960 roku. Liczne obiekty pochodzą z polskich wykopalisk prowadzonych w czasach, gdy prawo pozwalało na pozyskanie części znalezisk odkrytych w toku prac archeologicznych.

Nowa galeria powstała dzięki dotacji Unii Europejskiej. Dla zwiedzających będzie dostępna po ponownym otwarciu Muzeum, prawdopodobnie w styczniu 2021 roku.

Data: 05.12.2020 - 31.12.2021
Lokalizacja:Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *