W Poznaniu spektakl przypomina galerię sztuki, do której można wejść i wyjść w dowolnym momencie. Wielokanałowe słuchawki i nowoczesna struktura dramatu daje widzom możliwość uczestniczenia w indywidualny sposób.

Kleczewska wystawia „Hamleta” na kształt wizyty w galerii sztuki

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 13 maja, 2019

7 czerwca br. w Teatrze Polskim w Poznaniu miała miejsce inscenizacja „Hamleta”. 4196-tą premierę sztuki Shakespeare’a wyreżyserowała Maja Kleczewska. Dzięki scenografii Zbigniewa Libery Stara Rzeźnia zamieniła się w Elsynor. Przedstawienie dostępne było dla publiczności przez kilka godzin i – tak jak w galerii sztuki – można było doń dołączyć i je opuścić w dowolnym momencie. Dzięki wielokanałowym słuchawkom widz sam wybierał fragmenty, których chciał posłuchać.

Tak obmyślana struktura Shakespeare’owskiego dramatu pozwalała widowni poruszać się swobodnie po sali wraz z aktorami – postaciami sztuki. Widzowie w sposób indywidualny poddawali się wpływom aktorów, a także nowych mediów, muzyki współczesnej, wielości bodźców płynących z wybiórczego, fragmentarycznego odbioru świata. Reżyserka stworzyła w ten sposób utopijną przestrzeń, w której widzowie i aktorzy tworzyli nowe ciało społeczne, nową wrażliwość, nowy świat.

Historia Hamleta, napisana przez Williama Shakespeare’a między 1599-1602 rokiem, stała się kodem kulturowym, przekazywanym od pięciu stuleci na całym świecie. Jest maszyną, która napędza kolejne pokolenia, myśli humanistyczne i nigdy się nie zatrzyma. Dwudziesty wiek skończył się na dobre, a jego lekcję zapomniano. Potrzebujemy nowych narzędzi, aby opisać współczesność. Hamlet, grany przez ukraińskiego aktora Romana Lutsky’iego, pyta o możliwość Nowego Człowieka na gruzach obalonych idei i autorytetów. Hamlet prowadzi, tu i teraz, międzypokoleniowy i międzykulturowy dialog. Nie jest widowiskiem, jest akcją. Kto obserwuje, a kto jest obserwowany? – opowiada Maja Kleczewska, reżyserka spektaklu.

Bilety w cenach 70 zł i 40 zł *ulgowy. Spektakle odbywały się w czerwcu w godzinach 18.00 i 20.30.

***
HAMLET
Spektakl na podstawie dramatu W. Shakespeare’a „Hamlet, książę Danii” w tłum. St. Barańczaka oraz H. Müllera „HamletMaszyna” w tłum. J. St. Burasa

Premiera – 7 czerwca
Stara Rzeźnia w Poznaniu

Reżyseria – Maja Kleczewska
Dramaturgia – Łukasz Chotkowski
Choreografia – Kaya Kołodziejczyk
Scenografia – Zbigniew Libera
Reżyseria światła oraz zdjęcia – Marcin Koszałka
Kostiumy – Konrad Parol
Muzyka – Cezary Duchnowski
Kierownictwo muzyczne – Adam Domurat
Współpraca merytoryczna – Paulina Skorupska
Asystentka reżysera, inspicjentka – Magdalena Matusewicz
Asystentka scenografa – Ewa Małas
Asystent kostiumografa – Emil Wysocki
Konsultacje językowe – Martyna Strychalska
Produkcja – Zuzanna Głowacka, Andrzej Szwaczyk

Autor: Redakcja

Data: 07.06.2019
Godzina: 18:00 - 20:30
Lokalizacja: 27 Grudnia 8/10, 61-737 Poznań


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *