“The Professor and The Madman”, DVD-Start: 5 grudnia 2019

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 16 listopada, 2019

The Professor and The Madman

Dramat historyczny “The Professor and The Madman” w reżyserii Farhada Safiniabei przywołuje dzieje z połowy XIX wieku. Profesor filologii James Murray z zaangażowaniem realizuje swoje ambitne marzenie o stworzeniu pierwszego wydania Oxford English Dictionary, największego jak dotąd słownika języka angielskiego. Otrzymuje wsparcie od dra Williama Chestera Minora, który regularnie wysyła Murrayowi listy. Profesor nie podejrzewa, że ​​jego poplecznik to pacjent zamkniętego zakładu psychiatrycznego.

Scenariusz bazuje na bestsellerowej powieści Simona Winchestera “The Surgeon of Crowthorne” (Der Mann, der die Wörter liebte) o dwóch wyjątkowych mężczyznach, którzy możliwym czynią to, co z pozoru wydaje się niemożliwe. W rolę profesora Murraya wciela się zdobywca Oskara – Mel Gibson (“Braveheart”). Odtwórcą zaś roli dra Minora jest Sean Penn. Wraz ze Stevem Cooganem („Philomena”), Natalie Dormer („Gra o tron”), Jennifer Ehle („Zero Dark Thirty”), Eddie Marsan („21 gramów”) i Ioan Gruffudd („Król Arthur”) tworzą świetną obsadę filmu przenoszącego w czasy epoki wiktoriańskiej.

Choć filmowy scenariusz nie wykorzystuje potencjału literackiego pierwowzoru, obraz ten warto obejrzeć ze względu na ważny temat – psychiczne zmaganie się z powojenną traumą i brawurowe wcielenia odtwórców głównych ról. Film jest dostępny od 5 grudnia 2019 roku na DVD i Blu-ray.

Nasza ocena: 6/10

(kw)

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *