Teresa Jakubowska. Z życia wycięte, Muzeum Karykatury

Szara rzeczywistość PRL-u widziana przez pryzmat czarno-białych grafik

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 11 lutego, 2021

Wczoraj swoje skromne, ale przytulne i eleganckie podwoje otwarło warszawskie Muzeum Karykatury. Od wtorku do niedzieli, w godz. od 10:30 do 17:30, z godzinną przerwą między 13:00 a 14:00, można tu oglądać wystawę monograficzną Teresy Jakubowskiej.

Na ekspozycji „Teresa Jakubowska. Z życia wycięte” prezentowane są pochodzące ze zbiorów Muzeum prace graficzne artystki, głównie linoryty, powstające od lat pięćdziesiątych XX wieku do wczesnych lat dwutysięcznych. Satyrycznie ujęta tematyka czarno-białych grafik inspirowana jest codziennością PRL-u. Prace są komentarzami siermiężnej rzeczywistości, widzianej przez pryzmat osobistych doświadczeń kobiety-artystki. Dopełnieniem wystawy są – eksponowane po raz pierwszy – matryce graficzne, odsłaniające warsztat pracy grafika.

Wystawa obejmuje m.in. prace tworzone od momentu przeprowadzki Teresy Jakubowskiej do Warszawy w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Należą do nich A wśród nich kompozycja „Miejsce na górze” z 1967 roku, za którą autorka otrzymała Brązową Szpilkę – nagrodę przyznawaną przez redakcję tygodnika „Szpilki”, a także „Majenie idola” i „Przewracanie idola” (dyptyk z 1972 roku) – przedstawienia o ponadczasowym przesłaniu i satyrycznej wymowie.  Ekspozycję dopełniają przykłady twórczości będące efektem artystycznych podróży Jakubowskiej – „pamiątki z miast” polskich i zagranicznych, dekoracyjne widoki Warszawy, Krakowa, Paryża, Rzymu czy Florencji.

Muzeum Karykatury, Warszawa, 2021
Muzeum Karykatury, Warszawa, 2021

Bilety wstępu są do nabycia w kasie biletowej Muzeum (rekomendowana płatność bezgotówkowa) lub online. Limit gości jest ograniczony, szczegóły dotyczące zasad zwiedzania dostępne są tutaj.

„Teresa Jakubowska. Z życia wycięte”
Muzeum Karykatury im. Edwarda Lipińskiego
Kuratorka wystawy: Karolina Prymlewicz
Projekty druków towarzyszących: Tomasz Wiater

Data: 09.02.2021 - 23.05.2021
Godzina: 10:30 - 17:30
Lokalizacja: Muzeum Karykatury im. Edwarda Lipińskiego, ul. Kozia 11, 00-070 Warszawa


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.