średniowieczne zabytki odkryte na terenie Teatru Wybrzeże

Średniowieczne zabytki w modernizowanym teatrze

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 3 lutego, 2021

Na terenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku archeolodzy odkryli fragmenty naczyń drewnianych, kafli piecowych, butów, naparstki, monety i zamknięcia książek pochodzące z okresu pomiędzy końcem XIV a końcem XVI wieku. Zabytki pochodzą z fosy znajdującej się niegdyś na terenie teatru.

Na znalezisko trafiono przypadkiem. W trakcie prac rozbiórkowych w obrębie Dużej Sceny związanych z trwającą obecnie modernizacją teatru odkryto najpierw fundamenty budynku XIX-wiecznego teatru. Po zgłoszeniu znaleziska do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w drugiej połowie stycznia przystąpiono do wykonywania badań archeologicznych. Wówczas w części wschodniej badanego obszaru odsłonięto pozostałości fosy usypanej pod koniec XVI wieku. Badania archeologiczne prowadzone będą do marca 2021 i być może przyniosą kolejne odkrycia.

Zakres robót modernizacyjnych w Teatrze Wybrzeże obejmuje przebudowę widowni oraz foyer, wymianę instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, wymianę urządzeń mechaniki sceny, przebudowę frontowej fasady szklanej, a także pozostałe niezbędne prace budowlane (przebudowa piwnic, wejść bocznych, pomieszczeń pomocniczych). Zakończenie przedsięwzięcia i ponowne udostępnienie obiektu dla widzów planowane jest na koniec 2022 roku.

Na ilustracji: Średniowieczne zabytki odkryte na terenie Teatru Wybrzeże, Gdańsk, 2021

(K.Wakuła/mat.pras.)
Opublikowano: 3.02.2021
Data: 01.02.2021 - 31.03.2021
Lokalizacja:Teatr Wybrzeże, Świętego Ducha 2, 80-834 Gdańsk


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *