Amatorki, spektakl Teatru Wybrzeże, 2021

Obejrzyj spektakle teatralne online nie wychodząc z domu – kolejne premiery na VoD

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 29 marca, 2021

Pomimo lockdownu spowodowanego kolejną falą Coronawirusa, polskie teatry nie zwalniają tempa i zapraszają publiczność do oglądania swoich spektakli na platformach Video on Demand.

Od połowy marca br. na platformie VoD gdańskiego Teatru Wybrzeże dostępne są aż cztery premiery: niesamowicie dziś aktualna sztuka H. Ibsena „Nora”  w reżyserii Radosława Rychcika, „Życie intymne Jarosława”, czyli historia nieokiełznanej erotycznej relacji jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy z młodszym o 40 lat mężczyzną, reżyserowana przez Kubę Kowalskiego, „Amatorki” na podstawie sztuki Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak oraz podejmujący temat repatriacji i polskości spektakl Radosława Paczochy „Ruscy” przeniesiony na scenę teatralną przez Adama Orzechowskiego.

Swoją działalność online kontynuuje również Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Na platformie VoD tej instytucji prezentowane są takie spektakle dedykowane m.in. tegorocznym maturzystom, jak: „Ania z Zielonego Wzgórza” w reż. Jana Szurmieja, „Ślub” w reż. Radosława Rychcika, „Tango” w reż. Bogdana Cioska, „Nowa Księga Dżungli” w reż. Iwo Vedrala i „Tartuffe” w reż. Rudolfa Zioły. Każdej ze sztuk towarzyszą warsztaty przeznaczone dla całych klas i odbywające się na Zoomie, które można potraktować jako uzupełnienie przygotowań do egzaminu dojrzałości.

Bilety na spektakle online kosztują od 10 PLN do 20 PLN, dostępne są na stronach internetowych teatrów i są ważne przez kilka dni.

Mimo obostrzeń, tempa nie zwalnia także Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Właśnie rozpoczęły się tu próby do spektaklu „Bóg mordu” na podstawie znanej sztuki Yasminy Rezy, opowiadającej historię dwóch par małżeńskich, które spotykają się, by porozmawiać o bójce swoich dzieci. Między dorosłymi z każdym wypowiedzianym słowem rośnie napięcie i ostatecznie dochodzi do konfliktu, który zmienia komedię w dramat społeczny. Sztuka stała się tematem filmu Romana Polańskiego „Rzeź”. W białostoskim teatrze za jej reżyserię odpowiedzialna jest Katarzyna Deszcz, która zajmuje się także pracą pedagogiczną. Premiera odbędzie się 29 maja 2021 roku.

Na fotografii powyżej: scena ze spektaklu “Amatorki”, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2021

(kw)
Opublikowano: 29.03.2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *