Przepisy „à la Moniuszko” podane w muzycznym sommelier kompozytora

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 28 października, 2019

Stanisław Moniuszko zapisał się na kartach historii jako wybitny kompozytor, organista i pedagog. Tymczasem nie mniej wymagający jak wobec muzyki był w stosunku do swojego jadłospisu. Kulinarne upodobania polskiego muzyka rodem z XIX-wieku spróbowali odtworzyć autorzy książki “Moniuszko w kuchni” (Warszawa, 2019) – Agnieszka Kręglicka i Marcin Gmys.

Kulinarno-muzyczny duet autorski, inspirując się takimi utworami, jak “Straszny dwór”, “Śpiewnik domowy”, “Halka (wileńska)”, “Kwartet smyczkowy d-moll” poruszył struny wyobraźni i podążając m.in. tropem miejsc, które odwiedzał Moniuszko ułożył zestaw dań przepleciony muzyką kompozytora. Opracowane przepisy kulinarne nawiązują do gustów żywieniowych panujących w czasach muzyka.
Śniadanie było wówczas wielką ucztą podawaną koło południa, podczas której – prócz obowiązkowego pieczywa, wędlin, nabiału, miodów lub konfitur – nie zabrakło zrazów, bigosu, kotletów, pieczonego drobiu, ryb na zimno i ciepło, a także barszczu czy bulionu. Premiery nowych dań były równie ekscytujące, jak premiery oper; pommes Anna, czyli ułożone warstwami plasterki surowych ziemniaków, smarowane masłem i opiekane, poire belle Hélène – gruszka gotowana w syropie, oblana czekoladą, podana z lodami, czy tournedos alla Rossini – medaliony z polędwicy wołowej z pewnośćią usatysfakcjonują i dziś niejedno podniebienie.

Książka miała swą premierę 24 października 2019 roku i jest do nabycia w Butiku Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

materiały promocyjne/ds/kw

Data: 24.10.2019
Lokalizacja:Plac Teatralny 1, 00-950 Warszawa


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *