Śniegu już nigdy nie będzie, kadr z filmu

Kadr z filmu "Śniegu już nigdy nie będzie"

Najlepsze premiery filmowe czerwca 2021

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 21 maja, 2021

4 czerwca br. do polskich kina trafia jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów roku – „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.

Balansujący na granicy satyry, dramatu i baśni film jest niejednoznaczny, pełen hipnotyzującej precyzji i magii. Polscy twórcy podejmują w nim temat melancholii, tęsknoty za czymś bliżej nieokreślonym – bliskością, dotykiem, seksem, zrozumieniem, wolnością. Bohaterowie filmu to bogaci mieszkańcy Mazowsza, których nieuświadomione fantazje ogniskują się nagle w jednym – obcym przybyszu. Żenia (w tej roli wspaniały angielsko-ukraiński aktor, Alec Utgoff) jest atrakcyjnym, tajemniczym mężczyzną uosabiającym to, co egzotyczne, tajemnicze, nieodkryte. Zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem szybko zyskując uznanie i poważanie. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od ‘gorszego’ świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

“On przynosi im wytchnienie. Trudno powiedzieć czy to iluzoryczne, czy prawdziwe doświadczenie, tak jak trudno czasem odróżnić nam własną projekcję od rzeczywistości. Czy magiczny las, do którego przenosi ich przybysz, jest tylko wytworem ich lęków i pragnień, czy istnieje naprawdę. Film nasz, mamy nadzieję, skrywa jakąś tajemnicę, chcieliśmy pobudzić widzów do głębszej refleksji na temat kondycji współczesnego Europejczyka. Zagrać na indywidualnych skojarzeniach, nienachalnie zadać parę pytań, bez tezy i z humorem” – mówią Małgorzata Szumowska i Michał Englert.

Kadr z filmu "Śniegu już nigdy nie będzie"
Kadr z filmu “Śniegu już nigdy nie będzie”

Obok gwiazdy Netflixowego hitu „Stranger Things” w obsadzie znaleźli się również: Agata Kulesza, Maja Ostaszewska, Weronika Rosati, Katarzyna Fugura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot. Długie oczekiwanie na polską premierę filmu nareszcie dobiegło końca, bowiem „Śniegu już nigdy nie będzie” zagości na ekranach kin już 4 czerwca.

Reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert
Obsada: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat, Krzysztof Czeczot
Reżyseria: Małgorzata Szumowska we współpracy z Michałem Englertem
Scenariusz: Michał Englert, Małgorzata Szumowska
Zdjęcia: Michał Englert PSC
Montaż: Jarosław Kamiński PSM, Agata Cierniak
Dźwięk: Kacper Habisiak MPSE, Marcin Kasiński MPSE, Marcin Jachyra
Kierownictwo produkcji: Dagmara Bagnecka, Stefaan Schieder
Scenografia: Jagna Janicka
Kostiumy: Katarzyna Lewińska
Charakteryzacja Waldemar Pokromski
Producenci: Agnieszka Wasiak, Mariusz Włodarski, Viola Fügen, Michael Weber, Małgorzata Szumowska, Michał Englert

Opublikowano: 21.05.2021
(Autor: Redakcja)

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *