Pedro Almodóvar i Tilda Swinton
Pedro Almodóvar i Tilda Swinton i ich wspólny film Ludzki głos, 2021

Pedro Almodóvar i Tilda Swinton razem! Do kin trafił ich wspólny film

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 21 maja, 2021

Od dziś w kinach w całej Polsce można obejrzeć najnowszy film Pedra Almodóvara z Tildą Swinton w roli głównej pt. „Ludzki głos”. Ten średniometrażowy tytuł to jednocześnie pierwszy wspólny projekt hiszpańskiego reżysera oraz nagrodzonej Oscarem brytyjskiej aktorki.

Sensacja festiwalu w Wenecji, hołd złożony największej europejskiej aktorce przez ikonę europejskiego kina. „Ludzki głos” to pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera. Ten na wskroś almodovarowski, kipiący kolorami i buzujący od emocji melodramat z powodzeniem łączy dwa temperamenty, wrażliwości i kinowe żywioły. Niepodrabialny styl twórcy „Porozmawiaj z nią” wydaje się być skrojony na miarę gwiazdy Jarmuscha czy Guadagnino, jak obłędna czerwona suknia Balenciagi, w której blada Tilda Swinton przemierza plan filmu Almodóvara.

Ból rozstania
Jej bohaterka – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku, trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę: chciałaby zabić siebie, chciałaby zniszczyć jego, chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak… happy endem?

Pedro Almodovar i Tilda Swinton
Pedro Almodovar i Tilda Swinton, portret

Świat Almodovara
Nakręcony w czasie pandemii, średniometrażowy, luźno inspirowany sztuką Jeana Cocteau „Ludzki głos” to esencja almodovarowskiego świata: bo tekst Cocteau Hiszpan wykorzystał już w „Kobietach na skraju załamania nerwowego” i „Prawie pożądania”. Bo zarówno muzyka, jak i elementy ekstrawaganckiej scenografii w nowym filmie pochodzą z poprzednich dzieł Almodóvara. Bo jego kino to namiętna miłosna opowieść, w której pierwszoplanową rolę grały niemal zawsze wyraziste, niezwykłe bohaterki. Swinton jest jedną z nich, ale zarazem przychodzi z innego świata („Klienci kochają moją bladość. Ową mieszankę szaleństwa i melancholii” – pozwala sobie w filmie na autoironię). Wnosi do almodovarowskiego mikrokosmosu kobiecą niezależność i siłę przetrwania. Ta kobieta nigdy nie będzie ofiarą. „Ludzki głos” wypowiada więc słowa pożegnania dla pewnego etapu twórczości Pedra Almodóvara i zapowiada jej nowy rozdział.

Filmowi towarzyszy arcyciekawa rozmowa, w której reżyser i jego nowa muza omawiają wątki dzieła. Rozdzieleni przez pandemię, ze swoich domów mówią o pracy nad filmem, miłości do kina, inspiracjach i wspólnych planach na niedaleką przyszłość.

Nadal nieprzekonani? Oto 6 powodów dla których warto obejrzeć ten średniometrażowy film:

☛ Pierwszy anglojęzyczny film Pedra Almodóvara
☛ W głównej roli jedna z najważniejszych współczesnych aktorek, laureatka Oscara – Tilda Swinton
☛ Tour de force Tildy Swinton i jednocześnie ukłon w jej kierunku
☛ Niezapomniane barwy i emocje charakterystyczne dla twórczości hiszpańskiego reżysera
☛ Inspirowany monodramem Jeana Cocteau „La voix humaine” z 1930 roku
☛ 30-minutowy obraz pokazywany jest wraz z wyjątkową 45-minutową rozmową (Q&A) z Pedrem Almodóvarem i Tildą Swinton

Zobacz polski teaser filmu:


Sprawdź seanse „Ludzkiego głosu” w twoim mieście tutaj.

(mat.pras.)
Opublikowano: 21.05.2021

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *