Stephen King, Jak pisać, 2021, okladka książki

Pamiętnik Stephena Kinga rozbudza pisarską pasję

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 11 maja, 2021

“Jak pisać? Pamiętnik rzemieślnika” Stephena Kinga to nowe, rozszerzone wydanie autobiograficznej opowieści o procesie dojrzewania do bycia jednym z najsłynniejszych pisarzy świata, uzupełnione o dodatkowe teksty i rozmowę autora z Joe Hillem.

Brawurowo napisana książka wciąga czytelnika już od pierwszych stron, dowodząc pisarskiego kunsztu Kinga. Jego styl łączy w sobie lekkość i precyzję, a sama książka zachwyca wielością rozmaitych motywów i wątków zaczerpniętych prosto z życia poczytnego autora horrorów. Szczegóły biograficzne, jakimi dzieli się z czytelnikami Stephen King – takie jak dorastanie bez ojca, pod opieką licznych opiekunek, ciężkie lata biedy, przygody z alkoholem i narkotykami czy o groźny wypadek, któremu uległ w 1999 roku opisywane są poczuciem dystansu, humorem i bezpretensjonalnością. King odsłania kulisy scen ze swojego życia, które stały się inspiracjami dla jego opowiadań i stanowiły często zalążek dalszej pracy pisarskiej.

Wplecione w autobiograficzne obrazy wskazówki dla przyszłych literatów czynią z “Pamiętnika rzemieślnika” także znakomity poradnik dla pisarzy i motywują do pisania. Dużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków. Nie lekceważyć gramatyki. Oszczędzać słowa – radzi początkującym pisarzom słynny autor horrorów. King nie próbuje jednak kreować się mentora początkujących literatów, nie mitologizuje też samego procesu tworzenia, dając do zrozumienia, że do powstania naprawdę dobrego dzieła potrzeba nie tylko nietuzinkowych pomysłów, ale też wytrwałości, talentu i przede wszystkim pisarskiej pasji. A tę książka Kinga zdecydowanie rozbudza.

Stephen King, Jak pisać. Pamiętnik rzemieślinika, Warszawa 2021
Tytuł oryginału: On Writing: A Memoir of the Craft
Data wydania: 06.05.2021
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 312
Cena detaliczna: 39,99 zł
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz, Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Wersja drukowana jest do nabycia tutaj. Książka dostępna jest także w formie audiobooka.

(kw)
Opublikowano: 11.05.2021

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *