Najnowszy obraz Polańskiego dowodzi niesłabnącej formy reżysera

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 6 listopada, 2019

Jean Dujardin jako Georges Picquart w filmie „Oficer i szpieg”
Jean Dujardin jako Georges Picquart w filmie „Oficer i szpieg”

W swym najnowszym dziele – „Oficer i szpieg” Roman Polański opowiada o kulisach jednej z najgłośniejszych afer w historii.

Oparta na faktach historia Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

Już od dawna chciałem nakręcić film o sprawie Dreyfusa, nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać podobieństwo historycznej afery do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy, tworzenie fake newsów i wściekłą prasę – opowiada Polański.

Perfekcyjne poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści niebezpiecznie zaczyna przypominać współczesność. W rolach głównych występują Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”), Louis Garrel („Marzyciele”) i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze”). Autorem zdjęć jest polski operator Paweł Edelman.

„Oficer i szpieg” (oryg. “J’accuse”)
Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz: Robert Harris, Roman Polański
Gatunek: biograficzny, polityczny, dramat historyczny
Produkcja: Francja/Włochy
Kinostart w PL: 27 grudnia 2019
Czas trwania: 126 min.

(Gutek Film/kw)

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *