Od pierwszej misji na księżyc w 1969r. temat kosmosu i jego podbicia fascynuje ludzkość w niezmienionym stopniu. Organizatorem wystawy jest fundacja ERES i przedstawia nie tylko dzieła sztuki nawiązujące do wypraw kosmicznych, ale również wszelkiego rodzaju wizjonerskie projekty.

Monachium / Fundacja ERES, „Zero Gravity”, 21.07.-30.11.2019

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 15 maja, 2019

W nocy z 20 na 21 lipca 1969 roku po raz pierwszy człowiek stanął na księżycu. Historyczna fraza Neila Armstronga „To jest mały krok dla człowieka, ale olbrzymi skok dla ludzkości” i wizerunki astronautów skaczących lekko przez księżycową powierzchnię w skafandrach kosmicznych wywołały ogólnoświatową euforię. Monachijska wystawa „Zero Gravity” w siedzibie Fundacji ERES (Römerstr. 15) w Monachium pokazuje, jak dynamicznie rozwinęły się przestrzeń i granice przez 50 lat.

Sukces Apollo 11 stanowi kulminację optymizmu, który zaczyna się od pierwszych misji kosmicznych na początku lat 60. i obejmuje prawie wszystkie dziedziny życia. Innowacyjne technologie i materiały podbijające kosmos tworzą „kosmiczną” estetykę, która determinuje ducha czasu na arenie międzynarodowej, od sztuk pięknych po architekturę, muzykę, film i projektowanie, a także modę i zabawki dla dzieci. Postęp w nieznanych wymiarach przez podróż kosmiczną przesuwa dotychczasowe granice i doświadczenia kosmiczne. Czy jednak terminy i koncepcje przestrzeni i czasu na zewnątrz i wewnątrz nie są przedefiniowane? Wystawa ZERO GRAVITY prezentuje różnorakie pozycje obserwacji przestrzeni w kontekście heterotopowej instalacji przestrzennej autorstwa artysty medialnego Petera Koglera . Środowisko lustrzane pozwala widzowi zanurzyć się w wirtualnym kosmosie, który bezproblemowo łączy refleksyjne prace z lat 60. Andy’ego Warhola, Roberta Rauschenberga i Sol LeWitta z aktualnymi pracami Gregora Hildebrandta, Hansa Schabusa i Soni Leimer.

Oprócz dzieł sztuki na wystawie prezentowane są eksponaty techniczne z podróży kosmicznych, wizjonerskie projekty architektoniczne i ikony popkultury. Ekspozycja obejmuje krytyczną analizę historycznych pionierów kosmosu, takich jak inżyniera rakietowego Wernhera von Braun. Kompleksowy program naukowy rzuca światło na bieżące projekty badawcze wokół księżyca jako źródła surowców i przystanka dla przyszłych misji na Marsie. Bo nagle księżyc znów stał się ważny!

Wystawę „Zero Gravity” oglądać można od niedzieli, 21 lipca do 30 listopada 2019 r.
Wernisaż odbędzie się dzień wcześniej, 20 lipca 2019 roku o godzinie 19.00.

Autor: Redakcja

Data: 20.07.2019 - 30.11.2019
Lokalizacja:Römerstraße 15, 80801 München


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *