Nowości muzyczne czerwca: Dua Lipa, Franzi Harmsen, Amo Jr. i Baranovski zaprezentowali nowe single

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 17 czerwca, 2021

Czerwiec 2021 roku upływa w taneczno-lirycznych rytmach. Wśród premierowych utworów muzycznych tego miesiąca uwagę przykuwają single “Love Again” angielskiej wokalistki o pseudonimie Dua Lipa, “Zweieinhalb Sekunden” niemieckiej piosenkarki Fransi Harmsen, „Wake up” w wykonaniu Amo Jr. i mający swą premierę 16 czerwca br. „Tęskno mi do gwiazd” Baranovskiego.

1/4

Dua Lipa “Love Again”, premiera: 4 czerwca 2021

Czerwcowe zestawienie minilisty hitów Kawatv otwiera przebój “Love Again”, który opowiada w o rozkwicie nowej, gorącej miłości po okresie cierpienia po poprzednim związku. Zwątpienie i strach zastępuje uczucie radosnego zakochania, serce już nie boli, tylko wali jak młotem, a sama narratorka odczuwa z tego powodu radość i ironiczną złość. Goddamn, you got me in love again – śpiewa w refrenie Dua Lipa.

Twórcy wideoklipu obrali doń kowbojską konwencję rodeo-disco. Bohaterowie ubrani są w kowbojskie stroje i umalowani jak klauni. W ten sposób kategorie męskości i kobiecego uwodzicielstwa zostają przewartościowane dowodząc, że w obliczu prawdziwego uczucia stajemy się bezsilni i komiczni niczym cyrkowi akrobaci. Na wstępie „Love again” pobrzmiewają dźwięki sampla hitu lat 90. – “Your Woman”, które rozwijają się w energetyzującą i mocną mieszankę popowych rytmów. Silny głos młodziutkiej artystki elektryzuje i wciąga już od pierwszych fraz, budując atmosferę ciekawości i napięcia.

Dua Lipa to brytyjska wokalistka o albańsko-kosowskich korzeniach, o której głośno zrobiło się w 2015 roku. Jej przełomowy numer “New Rules” zyskał rekordową (1,5 miliarda!) liczbę odsłon na YouTubie, a dwie solowe płyty odsłuchało 6 miliardów użytkowników na Spotify. To sukces, którego wcześniej nie udało się osiągnąć żadnej wokalistce. Imienny debiutancki album Dua Lipy rozszedł się w nakładzie przekraczającym 6 milionów egzemplarzy, a single z płyty znalazły 80 milionów nabywców. Artystka otrzymała do tej pory nagrody w kategoriach Brytyjski przełom (British Breakthrough Act) oraz Brytyjska solistka (British Female Solo Artist) i zdobyła dwie statuetki Grammy jako Najlepszy nowy artysta (Best New Artist) i Najlepsze taneczne nagranie (Best Dance Recording) za numer “Electricity”, nagrany we współpracy z Silk City. Pod koniec 2019 roku Dua Lipa wykonała swój numer 1 “Don’t Start Now” na galach MTV EMAs, ARIAs, AMAs i MAMA, podgrzewając atmosferę przed premierą płyty “Future Nostalgia”. Z okazji jego premiery gwiazda wykonała album na żywo podczas specjalnego, transmitowanego w sieci występu “Studio 2054”. Show, który przyciągnął milion widzów na całym świecie, ustanwiając rekord w kategorii livestreamów.

Piosenka “Love Again” promuje platynowy album “Future Nostalgia”, który od momentu ukazania się w 2020 roku przyniósł Dua Lipie nagrody BRIT i Grammy i jest jak dotąd najczęściej kupowaną płytą w 2021 roku w Wielkiej Brytanii. Od premiery album spędził 37 tygodni w top 10 notowania, a Dua jest artystką, która najdłużej utrzymuje z trzema singlami w top 10 od 1955 roku.

2/4

Franzi Harmsen „Zweieinhalb Sekunden“, premiera: 11 czerwca 2021

Jeśli myślisz, że melancholijny tekst nie pasuje do tanecznych bitów i dźwięków elektro – to się mylisz! Dowodem na to jest najnowsza EP-ka Franzi Harmsen zatytułowana „Dwie i pół sekundy” („Zweieinhalb Sekunden“). W pięciu intrygująco barwnych muzycznie utworach niemiecka artystka ukazuje swą szczerą, refleksyjną stronę: śpiewa o porażce, wewnętrznym zamęcie i nowych początkach nie bojąc się poruszać rzekomych tematów tabu. To właśnie połączenie złożonych emocji i beatowych dźwięków tworzy przepis na sukces młodej piosenkarki i autorki tekstów.

Klip do utworu „Zweieinhalb Sekunden“ wyprodukował zespół Pascala Kalli Reinhardta i Björna Olsona z menedżerem Johannesem Jakobem Hofmannem u boku.

3/4

Amo Jr. „Wake up”, premiera: 11 czerwca 2021

Dzięki nietuzinkowemu przesłaniu w pozytywny, letni nastrój wprowadza utwór „Wake up” promujacy  najnowsza EP-kę Amo Juniora. Piosenka powstała w czasie, gdy wiele elementów w życiu artysty nie pasowało do siebie, co doprowadziło to do pewnej rozbieżności między aspiracją a rzeczywistością. Ten właśnie wątek stał się tematem animowanego teledysku, którego przekaz zawiera się w słowach: Obudź się i otwórz się na ludzi i świat!

Pochodzący z Ghany i mieszkający od 9. roku życia w Niemczech piosenkarz i autor tekstów nie od razu odnalazł swoje powołanie muzyczne. Jako dziecko był zamknięty w sobie i introwertyczny. Zmiana zaczęła się dokonywać po tym, gdy w wieku 12 lat otrzymał swoją pierwszą gitarę. Samouk zaczął natychmiast wyrażać swoje wewnętrzne doświadczenia w swoich pierwszych utworach. Wówczas jednak dużą rolę w jego życiu nadal odgrywał sport, a muzyka była odskocznią od codzienności przynoszącą równowagę i spokój. Artysta przez lata prezentował swoje piosenki wyłącznie dwóm siostrom. I to głównie za ich namową zaczął grać swoje pierwsze koncerty na hamburskiej scenie pubowej. Jeden z koncertów odbyl sie w Washingtonbar w ramach Festiwalu Reeperbahn. Nowe kontakty zaowocowały współpracą przy kilku utworach do debiutanckiego albumu Y’akoto „Babyblues”. Artystę zauważył także Samy Deluxe i zaprosił go do zrobienia remiksu piosenki „One Day”. Chociaż wówczas ścieżka kariery Amo Jra zapowiadała się znakomicie, artysta zdecydował się wycofać z muzycznego biznesu, aby zakończyć studia i kontynuować pracę jako nauczyciel w liceum.

Pasja do muzyki odżyła na nowo po kilku latach, co zaowocowało najnowszą EP-ką wyprodukowaną wspólnie z Franzem Schedlbauerem. W jej skład wchodzi sześć utworów, które są metaforycznym dialogiem wewnętrznym opowiającym o potrzebie rozwoju, zaufania i otwarcia się na świat pomimo wielu przeciwności losu. Kluczem do odnalezienia prawdziwego szczęścia niezmiennie jest muzyka!

4/4

Baranovski, „Tęskno mi do gwiazd”, premiera: 16 czerwca 2021

W sentymentalną podróż do świata, który przemija zabierają energetyzujące rytmy pierwszego w 2021 roku singla Baranovskiego „Tęskno mi do gwiazd”, który zamyka nasze minizestawienie hitów czerwca. Utwór dowodzi, że autor nagrodzonego Złotą Płytą debiutu „Zbiór” przez ostatnie pół roku nie próżnował.

Ta piosenka to historia podróży. Opowieść o niszczejącym świecie, który obrał kolizyjny kurs – mówi o swojej nowej piosence Baranovski. I dodaje –  Jedyną szansą na przetrwanie jest powrót – do gwiazd, do marzeń, do domu.

Piosenka jest kolejną po znanych już przebojowych singlach „Lubię być z nią” (ponad 26 milionów wyświetleń na YT!), „Momentach” i nagranej z Tym Typem Mesem „Wolności” zapowiedzią drugiej płyty wokalisty, która ukaże się jeszcze w tym roku.
Do „Tęskno mi do gwiazd” powstał wyjątkowy teledysk w reżyserii Nathaniela Czarneckiego, który w metaforyczny sposób odnosi się do tekstu piosenki, a jednocześnie jest ukłonem w stronę bliskiej BARANOVSKIEMU estetyki retro. W klipie poza samym BARANOVSKIM i jego zespołem wystąpili: aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, Kinga Ilgner oraz znany choreograf, tancerz i reżyser teatralny Leszek Bzdyl.

Pod pseudonimem BARANOVSKI kryje się 30-letni wokalista, muzyk, producent i songwriter Wojtek Baranowski. Znany m.in. z występów z grupą XXANAXX, na początku 2018 roku zaczął pisać swoją własną historię. Zaledwie półtora roku później miał już na swoim koncie cztery radiowe przeboje, nominację do Fryderyka w kategorii „fonograficzny debiut roku”, a z koncertami zaliczył niemal wszystkie najważniejsze festiwalowe sceny w kraju. Kiedy dodać do tego złote płyty dla singli „Dym” i „Zbiór”, platynową dla „Luźno” i podwójnie platynową dla „Czułego miejsca”, można mówić o jednej z najbardziej błyskotliwych karier w ostatnich sezonach.

Autorka: Katarzyna Wakuła
Opublikowano: 17.06.2021

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *