Uzdrowiciel, ludowy lekarz, dobroczyńca czy może zwykły oszust? Historia Jana Mikoláška w filmie “Szarlatan” Agnieszki Holland już w kinach

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, jedna z najważniejszych polskich reżyserek, kilkukrotnie nominowana do Oscara – Agnieszka Holland  wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy.

„Szarlatan” to oparta na faktach, znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął zapanować nad życiem i śmiercią wykorzystując do tego naturę. Zrealizowana z rozmachem historia życia uzdrowiciela – geniusza, jego relacje z przyrodą, podejście do wiary i zaskakująca love story.

Choć akcja filmu rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest dziełem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek. Jego olbrzymia wiedza o właściwościach ziół i zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących.
„Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą.
W roli Jana Mikoláška wystąpił jeden z najwybitniejszych czeskich aktorów, Ivan Trojan. W jego młodszą wersję wcielił się jego syn, Josef Trojan.
Ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Antoniego Komasę-Łazarkiewicza przy współpracy z Mary Komasą.

“SZARLATAN”
Reżyseria: Agnieszka Holland
Występują: Ivan Trojan, Juraj Loj, Josef Trojan
Kraj produkcji: Polska, Czechy, Słowacja
Rok produkcji: 2020
Język oryginalny: czeski
Gatunek: dramat
Czas trwania: 118 min.
Kinostart w Polsce: 9.10.2020

(ds/kw)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *