Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Hamburgu przypomina trendy w aranżacji wnętrz sprzed stu lat

Jaka paleta kolorystyczna i trendy w urządzaniu wnętrz odniosły największy sukces około 1900 roku? Opowiada o tym najnowsza wystawa poświęcona twórczości Szweda Petera Gustafa Doréna (1857–1942) w Muzeum Sztuki i Przemysłu w Hamburgu (MK&G).

Wystawa prezentuje około 200 obiektów z prywatnej kolekcji Doréna: wzorniki kolorów, szczegółowe szkice projektowe i imponujące zdjęcia ukończonych pomieszczeń dają wyobrażenie o tym, jak zaplanowano i ukończono pracę, od powstania pierwszej idei po wykonanie.

Boom budowlany w Hamburgu na przełomie XIX i XX wieku otworzył zupełnie nowe możliwości zarówno dla budownictwa, jak i aranżacji wnętrz prywatnych i publicznych. Zieleń mchu, gołębia szarość, rezeda, żółtko i śliwkowy błękit – kolory z palety kolorystycznej ówczesnego trendu meblarskiego były receptą na sukces znanego projektanta wnętrz Petera Gustafa Doréna. Miał on wyjątkowe poczucie estetyki. Dorén brał udział w targach i wystawach, był członkiem Deutscher Werkbund. Ponadto zaprojektował wnętrza willowe wielu zamożnych mieszkańców Hamburga. Hotel Vier Jahreszeiten i piwnica ostryg Schümanna na Jungfernstieg z oddzielnymi pokojami tematycznymi również nosiły jego podpis. Jako malarz-czeladnik Dorén przyjechał do Hamburga z Kopenhagi i tu założył firmę, która w najlepszym momencie zatrudniała ponad 200 osób pracujących w reprezentacyjnym biurowcu przy Pulverteich w Hamburgu.

Foto: Atelier Gustava Dorén, 1904, Gouache, Foto: © Peter Nils Dorén (detal)

Wstęp: 12 Euro, 8 Euro (Ermäßigung)
Pozostałe informacje nt. godzin otwarcia muzeum tutaj.

Autor: K.Wakula
Veröffentlicht am 20.01.2021
Data: 05.02.2021 - 30.05.2021
Lokalizacja: Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg, Steintorpl., 20099 Hamburg


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *