Muzeum po raz pierwszy przedstawia fotografie Wolfganga Schulza wykonane w latach 80. XX wieku. Wystawa bazuje na obrazach pokazywanych w czasopiśmie „Fotografie”, którego założycielem był Wolfgang Schulz.

Muzeum MKG w Hamburgu na odkrywa na nowo twórczość Wolfganga Schulza

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 30 sierpnia, 2019

Wystawa „Wolfgang Schulz i scena fotograficzna około 1980 roku. Zmiana kolejności fotografii” prezentowana w Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Hamburgu (Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg) poświęcona jest ekscytującemu okresowi, który zrewolucjonował pozycję obrazów powstałych przy użyciu aparatu w muzealnictwie.

Punktem wyjścia wystawy jest niemiecki magazyn „Fotografie. Zeitschrift internationaler Fotokunst“, wydawany w latach 1977–1985. Na przykładzie pisma i jego protagonistów ekspozycja ukazuje historię niemieckiej sceny fotograficznej około 1980 roku. Prezentowane są prace różnych fotografów, którzy w tym czasie utorowali sobie drogę i dołączyli do grona artystów wystawianych w muzeach, a tym samym szkicuje podejście fotografii oraz jej możliwości w latach 80. Wystawa jest odkryciem zarówno czasopisma „Fotografie”, jak i twórczości Wolfganga Schulza. Prace fotograficzne Wolfganga Schulza były dotychczas pokazywane w latach 90. zaledwie na kilku małych wystawach galeryjnych, zatem można śmiało stwierdzić, że w Hamburgu zostały przedstawione po raz pierwszy.

Magazyn „Fotografie” został założony przez Wolfganga Schulza. Artysta publikował tam swoje prace, ale robił to tylko sporadycznie i pod pseudonimem. W swojej pracy fotograficznej, a także jako redaktor Schulz podążał za różnymi stylami i tematami, w tym m.in. za tradycją narracyjną reportażu obrazowego.

Ekspozycja w Hamurgu odkrywa twórczość Wolfganga Schulza i jego pracę wydawniczą w dialogu z twórczością fotograficzną lat 80. XX wieku ze zbiorów MKG

Wystawę „Wolfgang Schulz i scena fotograficzna około 1980 roku. Zmiana kolejności fotografii” można odwiedzić do 24 listopada.

Muzeum Sztuki i Rzemiosła Hamburg / Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg
Steintorplatz
20099 Hamburg
www.mkg-hamburg.de

Godziny otwarcia:
wtorek–niedziela 10.00–18.00
czwartek 10.00-21.00

Bilety w cenach 12 i 8 Euro, dla dzieci i młodzieży do lat 18 wstęp jest bezpłatny.

(kw/MKG Hamburg)

Data: 14.06.2019 - 24.11.2019
Godzina: 10:00 - 21:00
Lokalizacja: Steintorplatz, 20099 Hamburg


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *