S. Botticelli, Historia Wirginii, ok. 1500

Mistrzowie włoskiego renesansu zawitali do Warszawy

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 21 czerwca, 2022

Storia skupiona wokół postaci lub dotycząca konkretnego tematu mitologicznego lub reiligijnego przez stulecia inspirowała twórców różnych dziedzin. U progu XVI wieku jedną z opisanych w literaturze historii uwiecznił na swym obrazie Sandro Botticelli. Traktuje ona o tragicznym losie córki centuriona, która odrzuca awanse możnego urzędnika i w zemście zostaje fałszywie oskarżona o bycie zbiegłą niewolnicą, która musi zostać zwrócona swemu właścicielowi. “Historię Wirginii” oraz osiem innych arcydzieł włoskiego renesansu wchodzących w skład wystawy “Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara” oglądać można od 21 czerwca do 18 września 2022 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

S. Botticelli, Historia Wirginii, ok. 1500
S. Botticelli, Historia Wirginii, ok. 1500

“Historia Wirginii” z ok. 1500 roku to obraz pierwotnie pełniący funkcję spalliery w reprezentacyjnym wnętrzu jednej z florenckich siedzib rodu Vespuccich. Jej pendant stanowiła Historia Lukrecji, dziś znajdująca się w Isabella Stewart Gardner Museum w Bostonie. Uwiecznione na obrazie sceny odnoszą się do przytoczonej w traktacie moralizatorskim Giovanniego Boccaccia “O słynnych kobietach historii” rozgrywającej się w realiach republiki rzymskiej V w p.n.e. Zapada niesprawiedliwy wyrok, a zrozpaczony ojciec, by uniknąć pohańbienia córki, postanawia zasztyletować ją na oczach tłumu. Wydarzenie staje się przyczyną krwawych rozruchów, w wyniku których upadają rządy decemwirów i zmienia się ustrój państwa. Historię tę Sandro Botticelli opowiada malarsko w formie aż ośmiu konsekutywnych scen z udziałem tych samych postaci, a całość wkomponowana jest w ramy architektonicznej oprawy opartej na rygorystycznie wypośrodkowanej perspektywie zbieżnej. W centrum kompozycji znajduje się finałowy epizod – tumult na Forum Romanum.

Oprócz “Historii Wirginii” na wystawie “Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara” oglądać można jeszcze osiem obrazów mistrzów włoskiego renesansu, w tym dzieła Giovanniego Belliniego, Vittore’a Carpaccio, Cosmèa Tura, Lorenza Lotto, Giovanni’ego Moroniego czy Paola Veronese reprezentujących najważniejsze ośrodki artystyczne północnej Italii: Wenecję, Florencję, Ferrarę, Bergamo czy Weronę w okresie od połowy XV w. (quattrocento) po końcowe dekady XVI stulecia (cinquecento).

Kuratorzy wystawy: dr Mikołaj Baliszewski (Zamek Królewski w Warszawie), dr M. Cristina Rodeschini (Accademia Carrara, Bergamo)

Ceny biletów do Galerii Arcydzieł (od 21.06 do 18.09.):
normalny: 45 zł
ulgowy: 35 zł
dzieci i młodzież od 7-16 r.ż. – 1 zł
Godziny otwarcia: 10.00 – 18.00
pon – nieczynne

Data: 21.06.2022 - 18.09.2022
Lokalizacja:Zamek Królewski w Warszawie, Plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa, Polska


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *