Lenbachhaus pokaże nową wystawę o grupie Der Blaue Reiter

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 13 stycznia, 2021

Od 21 marca 2021 roku w monachijskim Lenbachhaus można oglądać zupełnie nową wystawę poświęconą jednej z najsłynniejszych grup artystycznych XX wieku. „Dynamika grupy – Niebieski Jeździec i nowoczesny kolektyw” składa się z dwóch wystaw; Gruppendynamik – Der Blaue Reiter oraz Gruppendynamik – Kollektive der Moderne  i opowiada historię kolektywu Der Blaue Reiter (Niebieski Jeździec zarówno w nowy, jak i oparty na ideach sformułowanych w almanachu grupy sposób.

W ramach dwóch powiązanych ze sobą projektów wystawienniczych monachijskie galerie Lenbachhaus oraz Kunstbau prezentują swoją ważną kolekcję poświęconą sztuce Niebieskiego Jeźdźca w dialogu z artystycznymi ugrupowaniami współczesnymi. W istocie, od około 1900 roku, wśród artystów występowało zaskakujące bogactwo procesów zbiorowych i formacji grupowych. Na wystawach i pismach formułowali wspólne postawy estetyczne i zamiar wprowadzenia zmian intelektualnych i społecznych. Radzenie sobie ze zjawiskami dynamiki kolektywnej i grupowej umożliwia omówienie takich kategorii, jak autorstwo i autonomia artystyczna. W ten sposób sztuka wkracza w centrum uwagi jako proces wspólnotowy i intensywna debata.

Wystawa ukazuje w nowym świetle twórczość m.in. Wassily’ego Kandinsky’ego, Franza Marca i Gabriele Münter. To zdecydowanie numer jeden wśród najnowszych pozycji wystawienniczych w Monachium.

(Pressemitteilung/kw)
Veröffentlicht am 13.01.2021

Data: 21.03.2021 - 24.04.2021
Lokalizacja: Städtische Galerie im Lenbachhaus und Kunstbau München, Luisenstraße 33, 80333 München


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *