Ch. Popowitsch, Tasche, Museum Linden Stuttgart

Kolejne muzeum europejskie z cyfrową kolekcją

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 16 grudnia, 2020

Nowa „Kolekcja cyfrowa” w Linden-Museum Stuttgart zapewnia bezpłatny wirtualny dostęp do muzealnych zbiorów.

Kolekcja zawiera ciekawe historie i podstawowe informacje o obiektach pochodzących z całego świata oraz uwidacznia metody i wyniki badań proweniencji. Realizację „kolekcji cyfrowej” umożliwiło Ministerstwo Nauki, Badań i Sztuki Badenii-Wirtembergii w ramach programu dofinansowania „Cyfrowe ścieżki do muzeum”.

Linden Museum posiada jedną z najważniejszych kolekcji etnologicznych w Europie. W jej skład wchodzi ok. 160 000 przedmiotów codziennego użytku, dzieł sztuki i przedmiotów sakralnych z obszarów Afryki, Wschodu Islamskiego, Ameryki Północnej i Łacińskiej, Oceanii oraz Azji Południowej, Południowo-Wschodniej i Wschodniej. Jako platforma do prezentacji i komunikacji „kolekcja cyfrowa” umożliwia wirtualny dostępem do obszernych zbiorów muzeum. Zdigitalizowana oferta skierowana do różnych grup użytkowników – można ją przeglądać w języku niemieckim i angielskim. Kolekcja promuje ponadto wymianę myśli naukowej i kontakty z przedstawicielami różnorodnych stowarzyszeń oraz dialog z lokalną społecznością i publicznością międzynarodową. Kolekcja cyfrowa” stanowi również centralną podstawę dla dalszych zastosowań cyfrowych. Umożliwia nowe formy komunikacji i mediacji, na przykład w postaci digitoriów, blogów czy przewodników multimedialnych.

Obecnie prezentowanych jest ok. 2000 obiektów, ale planowana jest stopniowa rozbudowa kolekcji. Celem jest zdigitalizowanie całych zbiorów muzeum i udostępnienie ich online bez ograniczeń.

Zdjęcie powyżej: Ch. Popowitsch, Tasche, Linden-Museum Stuttgart

(kw)
14.12.2020

Data: 01.12.2020 - 31.12.2030
Lokalizacja:Linden-Museum Stuttgart, Hegelplatz 1, 70174 Stuttgart


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *