https://youtu.be/KaH-i6apxso

Filmowy głos w sprawie sytuacji najmłodszych w krajach trzeciego świata

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 20 maja, 2019

Najnowszy film Nadine Labaki („Karmel” i „Dokąd teraz?”) to świetnie zrealizowana i perfekcyjnie zagrana, pełna emocji współczesna opowieść o tym, że najwspanialsze ludzkie gesty i czyny można spotkać w miejscach pozornie pozbawionym nadziei.

W jednej z biedniejszych dzielnic Bejrutu mieszka wraz z rodzicami i kilkorgiem rodzeństwa 12-letni Zain (Zaina Al Rafeey). Chłopak pracuje fizycznie w sklepie na bazarze, marząc o pójściu do szkoły. Właściciel pawilonu pragnie poślubić starszą o rok siostrę Zaina. Gdy rodzice zgadzają się na wydanie dziewczynki za mąż – wbrew jej woli i młodego wieku – Zain, który jest bardzo związany uczuciowo z siostrą, buntuje się i ucieka z domu. Od tego momentu rozpoczyna się seria tragicznych zdarzeń, które w sugestywny sposób komentują problematykę praw nieletnich w krajach trzeciego świata.

Porównywany przez krytykę do „Slumdog. Milioner z ulicy”, „Kafarnaum” to przejmujące kino drogi. Film Labaki jest apelem o przywrócenie godności dzieciom i zapewnienie im odpowiednich warunków życia, o poszanowanie praw kobiet i uchodźców, o zdroworozsądkowe przestrzeganie prawa, a nie dogmatów wiary. Do wyobraźni przemawiają wzruszające sceny, świetna gra odtwórców głównych ról, amatorów w sztuce aktorskiej, zwłaszcza dzieci.

Film stał się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes, zebrał entuzjastyczne recenzje światowej krytyki i zdobył Nagrodę Jury.

Kafarnaum, Reżyseria: Nadine Labaki
Premiera: 22.02.2019 (Polska)
Język oryginału: arabski

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *