hoedecke. „Jäger und Gejagter im deutschen Wald“, 1972

K. H. Hödicke podarował siedem swoich obrazów dwóm monachijskim muzeom

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 26 października, 2020

Kolekcja sztuki współczesnej Pinakothek der Moderne otrzymała w darze od Karla Horsta Hödicke pięcioczęściową pracę „Myśliwi i zwierzyna w niemieckim lesie” („Jäger und Gejagter im deutschen Wald“) (1972). Sześć innych dzieł otrzymało Muzeum Brandhorst w Monachium.

Monumentalny obraz „Myśliwi i zwierzyna w niemieckim lesie” jest jednym z głównych dzieł Karla H. Hödicke. Stworzony w 1972 roku pięcioptyk łączy w sobie główne cechy jego twórczości artystycznej: jednoczesność wzniosłości i banalności, humoru i głębokiej powagi. Widoczne są tu odniesienia do abstrakcyjnego ekspresjonizmu, op-artu czy powierzchownego kultu Andy’ego Warhola. Ironiczna przesada sugeruje lakoniczny wizualny dowcip w stylu Sigmara Polke. Dzieło trafiło do Kolekcji Sztuki Nowoczesnej Pinakothek der Moderne i można je tam teraz oglądać.

W Monachium spędziłem ważne lata swojego dzieciństwa i młodości – wyjaśnia swą decyzję artysta – Tutaj podczas wielu wizyt w Lenbachhaus wielokrotnie byłem pod wrażeniem feerii barw grupy artystów„Der Blaue Reiter”. Zachwycałem się malarską swobodą dawnych mistrzów w Pinakotece. Doświadczenia z Monachium towarzyszyły mojej własnej pracy artystycznej, dlatego bardzo się cieszę, że mogę dodać część moich prac do wybitnych zbiorów malarstwa niemieckiego w zbiorach monachijskich.

K. H. Hödicke, „U-Bahn“, 1964
K. H. Hödicke, „U-Bahn“, 1964

Także obraz „U-Bahn” (“Metro”), stworzony w Berlinie w 1964 roku, jest jednym z kluczowych dzieł Hödicke. Po wczesnych pracach abstrakcyjnych oznacza „desperacką próbę obiektywizmu”, oddaje wrażenia miejskiego zgiełku, które Hödicke zebrał podczas swoich spacerów w pobliżu Kurfürstendamm, tłumu wokół umieszczonego centralnie, niebiesko-białego znaku metra. Widoczne są drzwi przejeżdżającego wagonu metra, wycięte szyldy sklepowe („bufet z automatów”) i szlabany. Chcąc materialnie podkreślić industrializację codziennego świata, Hödicke przykleił do zdjęcia błyszczące paski aluminiowego papieru. Połączenie rysunku, malarstwa i asamblażu tworzy w ten sposób „kolaż akcji” berlińskiego życia miejskiego między fascynacją a wyobcowaniem. Wszystkie prace K. H. Hödicke są prezentowane w Brandhorst Museum od 20 października 2020 do 30 czerwca 2021 w ramach wystawy „Spot On: German Pop”.

Urodzony w Norymberdze w 1938 roku Karl Horst Hödicke to obok Jörga Immendorffa, Sigmara Polke, Georga Baselitza i Gerharda Richtera jeden z najważniejszych przedstawicieli niemieckiego malarstwa powojennego. Od swoich początków w abstrakcji gestów w latach 50. XX wieku, przez eksplorację pop-artu i konceptualne projekty obrazów z lat 70., po fazę pracy neoekspresyjnej, artysta cały czas odgrywał rolę formacyjną. Od czasu przeprowadzki do Berlina w 1957 roku Hödicke z bliska zapoznał się z burzliwą historią Berlina – budową muru, zimną wojną i zjednoczeniem – i umieścił ją w swoich zdjęciach. Wcześniej formacyjne lata swojego dzieciństwa i młodości spędził w Monachium. Przekazując swe główne dzieła Pinakotece i Muzeum Brandhorst, malarz oddaje cześć muzeom swojego dzieciństwa.

Na zdjęciu powyżej: K. H. Hödicke, „Jäger und Gejagter im deutschen Wald“, 1972

(mat.pras./kw)

 

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *