Jak dobrać okulary, Kawatv, 2021

Jak dobrać okulary? Obalamy mit: nie kształt twarzy najważniejszy!

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 14 lipca, 2021

Liczne zarysowania, widoczne ślady użytkowania i zamglony obraz to problemy, które znają wszyscy okularnicy. Oto nastał czas, by wymienić stare szkła na nowe. Jakie jednak okulary ci pasują? I czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy!

Lato jak żadna inna pora roku sprzyja zakupowi nowych okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych. Przyczynia się do tego silniejsze niż zazwyczaj nasłonecznienie oraz zwiększona częstotliwość odblasków i refleksów świetlnych, które oddziaływują na oczy. Jakie jednak okulary wybrać – czy postawić na jedne uniwersalne, czy może kilka różnych stylowo par? I co, jeśli potrzebujesz szkieł korygujących wadę wzroku, ale chcesz je też chronić przed promieniami UV? Jaki kształt jest dla ciebie najbardziej odpowiedni? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania Kawatv poprosiła o opinie kilku ekspertów w dziedzinie optyki z Polski i Niemiec. W efekcie powstało sześć uniwersalnych wskazówek, które pozwolą ci dobrać najbardziej odpowiednie okulary.

Krok 1 – Wykonaj badanie wzroku

Z doborem okularów wiąże się stan zdrowia oczu i określenie przyczyny zaburzeń widzenia. Aby mieć pewność, jaką i czy w ogóle masz wadę wzroku należy poddać się badaniu okulistycznemu. Jest ono szybkie i całkowicie bezbolesne. Najlepiej wykonywać je regularnie w ramach profilaktycznej ochrony lekarskiej, czyli badań wstępnych, okresowych i kontrolnych.

Do najczęstszych schorzeń oczu wymagających noszenia szkieł korekcyjnych należą wady refrakcji objawiające się nieostrością widzenia, gdyż obraz ogniskowany jest przed lub za siatkówką. Najpopularniejszym i najstarszym sposobem leczenia wad wzroku tego typu jest korekcja okularowa. Badanie wzroku pozwoli ponadto wyeliminować inne schorzenia oczu, typu zaćma czy jaskra.

Choć analizę zaburzeń widzenia oferują dziś niemal wszystkie salony optyczne, najlepszą gwarancję na poprawność wykonanego badania daje wizyta u okulisty. Recepta od lekarza specjalisty to zdecydowanie punkt wyjścia do dalszych etapów doboru szkieł korekcyjnych. Dlatego absolutnie pierwszą czynnością jaką powinno się wykonać przed zakupem nowych okularów jest wizyta w gabinecie okulistycznym.

Krok 2 – Określ zastosowanie

Wybierając nowe szkła okularowe zastanów się, kiedy i do jakich czynności będziesz je zakładać. Pracujesz przy komputerze? Masz wadę wzroku i potrzebujesz okularów korekcyjnych? Czy może w twoim przypadku oprawki to głównie element stylizacji?

Jeśli jesteś krótkowidzem (czyli nosisz tzw. „minusy”), będziesz potrzebować okularów do noszenia na co dzień – i w pracy, i w domu. Dalekowidzom wystarczą szła do czytania, aby widzieć wyraźnie obiekty i przedmioty, które są blisko (soczewki dla dalekowidza są skupiające, oznaczone znakiem plusa). Przy doborze okularów określ, czy dany model szkieł i oprawek wraz z ulepszeniami może pomóc polepszyć komfort życia.

Krok 3 – Dobierz odpowiedni kształt i kolor

Przez lata pokutowała opinia, że okulary powinny być dopasowane wielkością i kształtem do konturów twarzy. Okazuje się, że nic bardziej mylnego! Wiadomo, iż okrągłą twarz wysmuklają okulary prostokątne lub kocie, a do twarzy kwadratowej pasują oprawki okrągłe lub owalne, które optycznie łagodzą ostre rysy twarzy.

Czytaj też: Jaki kształt okularów wybrać

Tyle tylko, że większość osób ma owalny kształt twarzy, która dobrze wygląda w dowolnym typie okularów! Poza tym proporcje lica zmieniają się z wiekiem. Rysy twarzy można modelować dietą, wysiłkiem fizycznym lub fryzurą. Dlatego przy doborze okularów liczy się nie jej kształt, ale względy praktyczno-estetyczne i własne upodobania!

Dopasuj okulary do swojego stylu życia i pełnionej funkcji. Zastanów się, jakie cechy własnej osobowości pragniesz podkreślić okularami? Jeśli masz intelektualną i spokojną naturę idealne dla ciebie mogą okazać się niewielkie szkła z cienkimi oprawki o owalnym kształcie. Z kolei duże i futurystyczne oprawki to świetny wybór dla osób pewnych siebie, lubiących wyglądać ekstrawagancko i nonszalancko. Najważniejsze abyś czuła się w nich komfortowo i swobodnie.

jak dopasowac okulary
Jak dopasować okulary, 2021

Oprócz własnego gustu i względów praktycznych kryterium doboru okularów może być kolor włosów. Oprawki stanowią uzupełnienie looku danej osoby, dlatego nie powinny zbytnio z nim kontrastować. Jeśli potrzebujesz uniwersalnego rozwiązania, postaw na cienkie oprawki w kolorze złota lub srebra lub grubsze w odcieniu beżu lub czerni. Brunetki i blondynki o bardziej kreatywnej naturze dobrze poczują się w okularach o bardziej jaskrawych barwach. Możesz też wybrać szkła bezramkowe, pasujące do niemal każdej stylizacji.

Krok 4 – Wybierz model na czasie

Nic tak nie poprawia samopoczucia jak ładny wygląd. Odpowiednio dobrane okulary zdecydowanie mogą ci w tym pomóc. Oferta szkieł okularowych jest dziś niezwykle urozmaicona i wiele fasonów pozostaje modnych przez lata. W sezonie letnim 2021 nadal megatrendy są tzw. druciaki, czyli okulary w metalowych oprawkach – złotych, różowozłotych lub srebrnych. Na czasie są też okulary oversizowe, o grubych oprawkach nawiązujących stylowo do lat 80. Wybór ich geometrycznego kształtu (wśród nich są nawet sześciokątne modele!) i koloru pozostaje znowuż już tylko w gestii użytkownika.

Na popularności nie tracą również tzw. patentki (okulary bezramkowe) lub z ramką do połowy. To najdelikatniejszy możliwy model opraw, jednak przyciągający uwagę ze względu na swój minimalizm. Nadal na topie są transparentne okulary, przy czym mogą mieć delikatne zabarwienie w różnych odcieniach szarości, różu, czy niebieskiego – dodaje Edyta Sadowska, Specjalista ds. marketingu w sklepie Kodano Optyk.

Połączenie modnych trendów, fascynacji futuryzmem i luksusu w korzystnej cenie oferuje m.in. hiszpańska marka Hawkers, która słynie z produkcji najlepszej jakości okularów przeciwsłonecznych. W kolekcji letniej 2021 znajdują się modele damskie, męskie oraz unisex. Cechują je dobre jakościowo szkła, wyposażone w filtr UV i unikalny design.

Choć trendy nieustannie się zmieniają i cyklicznie powracają, to są pewne modele okularów, które nigdy nie wychodzą z mody. Należą do nich aviatory, potocznie nazywane pilotkami, wayfarery (Wayfarer), kocie oczy (Cateye), a także klasyczne, prostokątne okulary. Nosząc takie modele, masz zawsze pewność, że są one na czasie i stanowią doskonałe uzupełnienie każdej stylizacji. Wśród oprawek uniwersalne są te wykonane z tworzyw sztucznych.

Krok 5 – Zwróć uwagę na jakość

Zarówno w przypadku okularów korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych ważna jest jakość i rodzaj szkieł. Dlaczego? Ponieważ wzrok codziennie absorbuje dużą dawkę szkodliwego światła emitowanego przez ekrany LCD i inne monitory. Aby chronić gałką oczną przez niebezpiecznymi refleksami świetlnymi, standardem w szkłach okularowych staje się powłoka BLUE. Jeśli masz dużą wadę wzroku, warto dodatkowo zainteresować się powłoką antyrefleksyjną, utwardzeniem czy cieńszą soczewką.

W dalszej kolejności warto zastanowić się, jakiego tworzywa użyto do wykonania oprawek do okularów. Najczęściej stosuje się plastyfikatory lub nikiel. To świetne rozwiązanie, pod warunkiem, że nie masz uczulenia na żadną z tych substancji.

Krok 6 – Przemyśl zakup 2 w 1

Co, jeśli masz wadę wzroku a mimo to chcesz nosić okulary przeciwsłoneczne? Nie musisz przerzucać się od razu na soczewki! W ofercie okularów znajdują się modele, które korygują wadę wzroku i jednocześnie chronią je przed szkodliwym promieniowaniem UV. Są wśród nich następujące okulary:
korekcyjne z barwionymi na stałe szkłami okularowymi
• korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną
• fotochromowe, czyli korekcyjne i przeciwsłoneczne w jednym.

Okulary z oferty dwa w jednym to uniwersalne rozwiązanie dla wymagających. W modelach tego typu szkła korekcyjne przyciemniają się i rozjaśniają automatycznie, dostosowując stopień swojej przezroczystości do warunków oświetlenia panujących w otoczeniu. Dzięki filtrowi UV doskonale sprawdzają się zarówno w pochmurne, jak i słoneczne dni, podczas pracy przed monitorem czy jazdy samochodem, kiedy to warunki atmosferyczne mogą zmieniać się z kilometra na kilometr.

Natomiast okulary fotochromowe są świetną opcją zastąpienia soczewek korekcyjnych w okresie letnim. Chronią nasz wzrok przed promieniami słonecznymi i jednocześnie są dostosowane do wady wzroku. Niestety nie wszystkie oprawki nadają się do tego typu modeli. Szczególnie duże formy są trudne do przeszklenia i dlatego często niedostępne.

Na rynku jest dostępne również rozwiązanie, które zadowoli klientów ceniących sobie wygodę i funkcjonalne produkty. To okulary korekcyjne z nakładkami przeciwsłonecznymi tzw. clip-on (np. Giorgio Armani i Emporio Armani). Nakładki te dostępne są w różnych wzorach i trzymają się zazwyczaj za pomocą magnesu. W ten sposób możemy mieć okulary korekcyjne na co dzień, z doskonałą ochroną przed słońcem, bez konieczności zakupu dwóch par okularów.

A czy marka ma znaczenie?
Marka, niezawodny design i dobra jakość kojarzą się z wysokim statusem społecznym i mają ogromne znaczenie podczas zakupu okularów. Okazuje się, że nowoczesność, wygoda i doskonały styl nie musi iść w parze z wysoką ceną.

– Droga marka nie musi oznaczać lepszej jakości. Przecież tak naprawdę rozchodzi się jedynie o etykietę firmy nadrukowaną na danym modelu okularów. Często niemarkowe okulary innego producenta mają tę samą jakość – mówi Patrick Barkmann-Nadoll, osoba kontaktowa w Robin Look i zaleca – Z reguły nie należy wybierać okularów w oparciu o konkretną markę, ale raczej o to, jak wyglądają, czy pasują i czy nam się podobają.

Wśród popularnych markowych okularów w przystępnych cenach są np. Ray-ban® i Hawkers Również bardziej renomowane marki typu Prada i Dolce&Gabbana (do nabycia wOkularach.pl) to coraz częściej wydatek średniego rzędu. Nie dziwi więc fakt, że wśród klientów rośnie grupa osób, dla których większą rolę gra przede wszystkim funkcjonalność i własny gust.

Zdanie to podziela Edyta Sadowska:

Warto zwrócić uwagę na mniej znane brandy. Mogą okazać się tańsze, co wcale nie oznacza, że będą gorszej jakości. W asortymencie KODANO Optyk posiadamy własne marki okularów, które są świetnej jakości, w aktualnych trendach i przystępnej cenie. Są doskonałą alternatywą dla tych najbardziej znanych marek na rynku.

Producenci i sprzedawcy okularów zapewniają, że jeśli wszystkie z powyższych wskazówek będą spełnione, wybór nowych okularów będzie absolutnie trafiony!

Czytaj też: Jakie okulary na lato czy wczesną jesień? Poznaj TOP 5 najmodniejszych modeli, które zapragniesz mieć!

Autorka: Katarzyna Wakuła
Ilustracja powyżej: Okulary Hawkers, lato 2021
Opublikowano: 14.07.2021
Przy opracowaniu artykułu konsultacji merytorycznych udzielili:
Monika Kyciak, wokularach.pl – okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne
Edyta Sadowska, Kodano Optyk
Patrick Barkmann-Nadoll, Robin Look

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *