We would like to place cookies on your computer to help us make this website better. Read more ×

ART

Zamek Królewski w Warszawie: Wchodzę!2018-04-09

Od 9 kwietnia 2018 roku w Galerii Wystaw Czasowych Zamku Królewskiego w Warszawie można oglądać wystawę “Wchodzę! Karty do gry ze zbiorów Andrzeja Rzepkowskiego”.

Wystawa jest próbą przedstawienia historii kart do gry od czasu wynalezienia prasy drukarskiej, po dzisiejsze projekty znanych artystów. Na wystawie znajdziemy projekty Salvadora Dali, Piotra Młodożeńca, Romaina “Erte'” de Tirtoffa czy Tony’ego Meeuwissena.

 

Eksponowane na wystawie przedmioty, pochodzące z bogatej kolekcji Andrzeja Rzepkowskiego to nie tylko klasyczne talie kart do gry, lecz również unikalne komplety, w tym orientalne, nawiązujące do wydarzeń historycznych, jak też karty edukacyjne, zawierające informacje geograficzne o Europie i świecie, karty wróżbiarskie, ilustracyjne do bajek dla dzieci, satyryczne czy służące praktykom magicznym. Wśród licznych eksponatów podziwiać można talie prezentujące ważne osobistości jak np poczet papieży czy najważniejsze postacie z okresu I wojny światowej.
 
 

 

Prezentowane są też plakaty teatralne i kinowe oraz fotosy filmowe nawiązujące do tematyki karcianej.
Ekspozycję uzupełniają liczne przedmioty związane z karciarstwem – praski, przyrządy do rozgrywek, czy nawiązujące do karcianej estetyki – porcelanowe serwisy, pocztówki, grafiki, zapalniczki, papierosy, popielniczki, a nawet dziecięce zabawki.
 
Tę unikalną i niezwykle ciekawą wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Zamku.
Bezpłatne bilety wstępu do odbioru w kasie Zamku.
 
Komisarz wystawy: Konrad Bielecki, Pracownia Działań Muzealnych
 
“Wchodzę! Karty do gry ze zbiorów Andrzeja Rzepkowskiego”
Zamek Królewski w Warszawie
Galeria Wystaw Czasowych
plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa, Polska
 

 
(Dorota Szymańska/kaw)

(2)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Newsletter
news news news • Od 23 lutego 2019 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystawana jest opera oparta na dziele Giacomo Pucciniego. W oryginale dramatyczna historia miłości bezradnej wobec bezdusznego aparatu państwa […]Czym jest miłość? Reakcją chemiczną zachodzącą w naszym mózgu pod wpływem fenyloetyloaminy, noradrenaliny i dopaminy? Pobudzającą mieszanką feromonów? Czy może czymś więcej? Czy można w życiu kochać tylko raz, a może "każda miłość jest pierwsza"? O mały włos klip do utworu „EVA” powstałby na jamajskim polu marihuany.Ekranizacja popularnej australijskiej powieści dla dzieci autorstwa Colina Thiele.Bésame Mucho, Jalapeños und Sombreros – mexikanische Strahle in München Das in der bayerischen Hauptstadt gelegene Restaurant Zapata ist schon seit 1996 den Anforderungen der größten Feinschmecker gewachsen. Nicht nur […]Od 12 kwietnia w Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można nowe tkaniny dekorujące Gabinet i Garderobę Króla.Lansowany na nowo trend torebek zawieszanych na szyi to obecnie jeden z najmodniejszych modowych detali.