We would like to place cookies on your computer to help us make this website better. Read more ×

THEATER

Warszawa, Teatr Wielki – Opera Narodowa: „Tosca”, reż. Barbara Wysocka2019-02-23

Od 23 lutego 2019 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystawana jest opera oparta na dziele Giacomo Pucciniego.

W oryginale dramatyczna historia miłości bezradnej wobec bezdusznego aparatu państwa toczy się w 1800 roku w Rzymie trawionym przez upadek wartości. Reżyserka, Barbara Wysocka, przeniosła bohaterów opery Pucciniego w lata siedemdziesiąte XX wieku. Okres ten nazywano we Włoszech „latami ołowiu” nawiązując do ilości wystrzelonych kul, bezradności policji i strachu obywateli. To czas eskalacji przemocy politycznej i ulicznych starć. Główna bohaterka, śpiewaczka Floria Tosca zakochuje się w malarzu Mario Cavaradossim.

 

Tosca nie jest dla mnie ani naiwna, ani słaba, ani nieświadoma. Tosca walczy, targuje się ze śmiercią o życie ukochanego, za wszelką cenę próbuje utrzymać kontrolę nad sytuacją, prowadzi negocjacje polityczne, w których ceną jest ona sama. Droga Toski do wolności jest nieco podobna do drogi Łucji z Lammermoor i prowadzi przez zbrodnię do samobójstwa. Przykre, że dla wielu kobiet dzisiaj jest to jedyna droga ucieczki z sytuacji przemocy. – opowiada o głównej bohaterkce Barbara Wysocka, reżyserka.

Tragiczna miłość Toski wyznacza oś, wokół której rozgrywa się historia skazana na złe zakończenie. Duet miłości i zbrodni rozgrywa się na przestrzeni niespełna 24 godzin pełnych emocjonalnego napięcia.

Poczucie dysproporcji pomiedzy człowiekiem a systemem potęguje monumentalna scenografia projektu Barbary Hanickiej. Rzym Toski ujęty został w wielkoformatowych, ruchomych elementach architektonicznych podążających za dramaturgią i losami bohaterów.

Orkiestrę, zarówno podczas premiery jak i kolejnych spektakli, poprowadzi Tadeusz Kozłowski.

 

TOSCA – Giacomo Puccini
Libretto: Luigi Illica, Giuseppe Giacosa wg sztuki Victoriena Sardou
Prapremiera: 14.01.1900, Rzym
Premiera tej inscenizacji: 23.02.2019, TW-ON
Oryginalna włoska wersja językowa z polskimi napisami

OBSADA

Tosca: Svetlana Kasyan, Ewa Vesin

Caravadossi: Massimo Giordano, Mickael Spadaccini

Scarpia: Mikołaj Zalasiński, Krzysztof Szumański

Angelotti: Jasin Rammal-Rykała

Zakrystianin: José Fardilha

Spoletta: Mateusz Zajdel

Sciarrone: Adam Kruszewski

Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

REALIZATORZY

Dyrygent: Tadeusz Kozłowski

Rezyseria: Barbara Wysocka

Scenografia: Barbara Hanicka

Kostiumy: Julia Kornacka

Choreografia: Jacek Przybyłowicz

Reżyseria świateł: Marc Heinz

Projekcje video: Lea Mattausch i Artur Sienicki

Projekty charakteryzacji i fryzur: Mateusz Stępniak

Przygotowanie chóru: Mirosław Janowski

Przygotowanie chóru dziecięcego: Danuta Chmurska

 

Opublikowano: 19.02.2019
(kaw/Teatr Wielki-Opera Narodowa)
(2)
Newsletter
news news news • Od 23 lutego 2019 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystawana jest opera oparta na dziele Giacomo Pucciniego. W oryginale dramatyczna historia miłości bezradnej wobec bezdusznego aparatu państwa […]Czym jest miłość? Reakcją chemiczną zachodzącą w naszym mózgu pod wpływem fenyloetyloaminy, noradrenaliny i dopaminy? Pobudzającą mieszanką feromonów? Czy może czymś więcej? Czy można w życiu kochać tylko raz, a może "każda miłość jest pierwsza"? O mały włos klip do utworu „EVA” powstałby na jamajskim polu marihuany.Ekranizacja popularnej australijskiej powieści dla dzieci autorstwa Colina Thiele.Bésame Mucho, Jalapeños und Sombreros – mexikanische Strahle in München Das in der bayerischen Hauptstadt gelegene Restaurant Zapata ist schon seit 1996 den Anforderungen der größten Feinschmecker gewachsen. Nicht nur […]Od 12 kwietnia w Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można nowe tkaniny dekorujące Gabinet i Garderobę Króla.Lansowany na nowo trend torebek zawieszanych na szyi to obecnie jeden z najmodniejszych modowych detali.