We would like to place cookies on your computer to help us make this website better. Read more ×

THEATER

Warszawa, Teatr Wielki – Opera Narodowa: Peleas i Malizanda2018-01-21

21 stycznia 2018 roku w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie miała miejsce premiera dramatu muzycznego w 5 aktach Claude’a Debussy’ego.

“Peleas i Malizanda” to opera o miłości nierozerwalnie związanej ze śmiercią. To opowieść o destrukcyjnym uczuciu następcy tronu, która doprowadza do bratobójstwa. To historia Golauda, który spotyka przestraszoną, młodą kobietę – Melizande, poślubia ja, wprowadza do swojej rodziny i pałacu. Wszystko sie jednak zmienia wraz z przybyciem Peleasa…
 
Katie Mitchell uważana jest za najważniejszą brytyjską reżyserkę operową, ale też za jedną z bardziej kontrowersyjnych, która dzieli publiczność, wywołując w widzach skrajne emocje. Znana jest z włączania do swoich eksperymentalnych spektakli skrajnego naturalizmu i ze zgłębiania tematu feminizmu. Również w “Peleasie i Melizandzie” na pierwszy plan wysuwa się postać kobieca – cała historia dzieje się w głowie śniącej Melizandy. Jej wyobcowanie, tajemnica, którą skrywa jest główną osią onirycznej opowieści. Liryczny, symbolistyczny dramat autorstwa Maurice’a Materlincka zostaje powołany do życia na nowo w subtelności dźwięków muzyki Debussy’ego oraz w hiperrealistycznym śnie – inscenizacji Mitchell. ten wymiar podkreśla sugestywnie scenografia w postaci pojawiających się i znikających pomieszczeń, poruszających się ścian i niespodziewanych zmian lokalizacji.
 
Świetnie zrealizowane widowisko przepełnione jest wspaniałą grą aktorską, odważnymi scenami i nowatorskim ujęciem tematu. Na uwagę zasługuję też inscenizacja – ciekawa i zaskakująca.
 

 
“PELEAS I MELIZANDA” Claude Debussy
Dramat muzyczny w 5 aktach
Libretto: Maurice Maeterlinck
Teatr Wielki – Opera Narodowa, Sala Moniuszki
 
OBSADA:
Bernard Richter – Peleas
Sophie Karthauser – Melizanda
Laurent Alvaro – Golaud
Bertrand Duby – Arkel
Karolina Sikora (Genevieve)
Joanna Kędzior (Yniold)
Robert Dymowski (Doktor, Pasterz)
 
REALIZATORZY:
Dyrygent: Patrick Fournillier
Reżyser: Katie Mitchell
Realizacja inscenizacji: Gilles Rico
Ruch sceniczny: Joseph Alford
Scenograf: Lizzie Clachan
Kostiumograf: Chloe Lamford
Reżyseria świateł: James Farncombe
Dramaturg: Martin Crimp
Przygotowanie chóru: Mirosław Janowski
 
Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
Aktorki: Magdalena Różańska, Kamila Kamińska, Maria Rudnicka
Koprodukcja: Festiwal d’Aix-en-Provence
 


 

(Dorota Szymańska/kaw)

(1)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Newsletter
news news news • Od 23 lutego 2019 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystawana jest opera oparta na dziele Giacomo Pucciniego. W oryginale dramatyczna historia miłości bezradnej wobec bezdusznego aparatu państwa […]Czym jest miłość? Reakcją chemiczną zachodzącą w naszym mózgu pod wpływem fenyloetyloaminy, noradrenaliny i dopaminy? Pobudzającą mieszanką feromonów? Czy może czymś więcej? Czy można w życiu kochać tylko raz, a może "każda miłość jest pierwsza"? O mały włos klip do utworu „EVA” powstałby na jamajskim polu marihuany.Ekranizacja popularnej australijskiej powieści dla dzieci autorstwa Colina Thiele.Bésame Mucho, Jalapeños und Sombreros – mexikanische Strahle in München Das in der bayerischen Hauptstadt gelegene Restaurant Zapata ist schon seit 1996 den Anforderungen der größten Feinschmecker gewachsen. Nicht nur […]Od 12 kwietnia w Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można nowe tkaniny dekorujące Gabinet i Garderobę Króla.Lansowany na nowo trend torebek zawieszanych na szyi to obecnie jeden z najmodniejszych modowych detali.