We would like to place cookies on your computer to help us make this website better. Read more ×

THEATER

Warszawa, Teatr Ateneum: „Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza2018-02-17

Polska, Polsce, Polską, w Polsce, o Polsko… Polska wymieniana na dziesiątki sposobów jest obsesją bohaterów Trans-Atlantyku i jej autora a zarazem narratora, Witolda Gombrowicza.

Powieść, jedna z najsłynniejszych w naszej literaturze XX wieku, nie powstałaby, gdyby Gombrowicz (w lipcu 1939 roku) nie wsiadł na statek Chrobry do Argentyny, a wysiadłszy w Buenos Aires odmówił powrotu do ojczyzny objętej wojną. Swoje przygody świeżo upieczonego emigranta opisał w książce, która do dziś jest kością niezgody między „prawdziwymi Polakami” a tymi, którzy nie widzą powodu, żeby przed Polską wyłącznie bić pokłony. Czy Ojczyzna – ziemia ojców – musi być dla Polaka rzeczywiście tym, co najważniejsze? A może powinno się stworzyć jakąś Synczyznę – Polskę młodej przyszłości, wyzbytą starych grzechów Polaków Sarmatów? Statek „Polska” w spektaklu Artura Tyszkiewicza od wieków zarazem płynie i stoi w miejscu.
 
Nasza pycha i nasza małość, tromtadracja
i szlachetność kręcą nim w kółko, a my na nim, aż do zawrotu głowy.
Spektakl objęty jest Patronatem honorowym Ambasady Republiki Argentyny w Polsce.
 
Premiera – 17 lutego 2018, Scena Główna
Kolejne spektakle – 18, 20-23 lutego, 10, 11, 13 marca

 
Witold Gombrowicz „Trans-Atlantyk”
Teatr Ateneum w Warszawie

 
Adaptacja i reżyseria – Artur Tyszkiewicz
Scenografia – Justyna Elminowska
muzyka i opracowanie – Jacek Grudzień
światło – Mateusz Wajda
Występują:
Gombrowicz – Przemysław Bluszcz
Cieciszowski – Tomasz Schuchardt
Poseł – Artur Barciś
Podsrocki – Rafał Fudalej
Pułkownik – Tadeusz Borowski
Baron – Bartłomiej Nowosielski
Pyckal – Dariusz Wnuk
Ciumkała – Artur Janusiak
Gonzalo – Krzysztof Dracz
Tomasz – Krzysztof Gosztyła
Ignac – Mateusz Łapka
Horacy – Wojciech Michalak
Panna 1 – Julia Konarska
Panna 2 – Katarzyna Ucherska
 
Teatr im. Stefana Jaracza
ul. Jaracza 2
00-378 Warszawa
www.teatrateneum.pl
 
(mat.pras.)

(1)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Newsletter
news news news • Od 23 lutego 2019 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystawana jest opera oparta na dziele Giacomo Pucciniego. W oryginale dramatyczna historia miłości bezradnej wobec bezdusznego aparatu państwa […]Czym jest miłość? Reakcją chemiczną zachodzącą w naszym mózgu pod wpływem fenyloetyloaminy, noradrenaliny i dopaminy? Pobudzającą mieszanką feromonów? Czy może czymś więcej? Czy można w życiu kochać tylko raz, a może "każda miłość jest pierwsza"? O mały włos klip do utworu „EVA” powstałby na jamajskim polu marihuany.Ekranizacja popularnej australijskiej powieści dla dzieci autorstwa Colina Thiele.Bésame Mucho, Jalapeños und Sombreros – mexikanische Strahle in München Das in der bayerischen Hauptstadt gelegene Restaurant Zapata ist schon seit 1996 den Anforderungen der größten Feinschmecker gewachsen. Nicht nur […]Wystawa intermedialnych instalacji przestrzennych Małgorzaty Kazimierczak.Lansowany na nowo trend torebek zawieszanych na szyi to obecnie jeden z najmodniejszych modowych detali.