We would like to place cookies on your computer to help us make this website better. Read more ×

THEATER

Warszawa: J. Słowacki, Król Duch, reż. Łukasz Kos2018-03-22

22 marca w Teatrze Polskim, w ramach Festiwalu Nowe Epifanie odbędzie się premiera spektaklu „Król-Duch”.

Nocny seans metempsychiczny na kanwie niedokończonego poematu Juliusza Słowackiego i z wykorzystaniem ostatniego, także nieukończonego dramatu “Książę Michał Twerski” w reż. Łukasza Kosa. Dzieło zostanie wystawione równolegle w wielu przestrzeniach i w zakamarkach Teatru Polskiego, jak też na ulicach Warszawy.

 

Niewątpliwie trudny w odbiorze utwór Słowackiego jest przez niektórych odrzucany, inni pozostają zara żeni jego tajemniczym „wirusem”. Piłsudski recytował go z pamięci, a będąc u władzy, urządził Słowackiemu królewski pogrzeb na Wawelu.Karol Wojtyła, jako młodzieniec, wcielał się w Króla-Ducha w Teatrze Rapsodycznym w czasach okupacji.

 

Łukasz Kos uważa, że dziś, prawie 170 lat po powstaniu tekstu, warto dać widzom możliwość zanurzenia się po raz pierwszy w całym materiale tego niezwykłego poematu, warto poświęcić jedną nieprzespaną noc, by podjąć wyzwanie rzucone przez Słowackiego i dać mu własną odpowiedź.

„Król-Duch” to niesamowita historia i – na przekór rozsądkowi – jest ona jest możliwa.
To także zaskakujący sposób interpretacji dzieła Słowackiego z wykorzystaniem technik multimedialnych, niezwykle ciekawa scenografia, bardzo dobra gra aktorów, zarówno tych sławnych, jak i mniej znanych.

Teatr Polski w Warszawie
Spektakl „Król-Duch”, autor Juliusz Słowacki
Reżyseria: Łukasz Kos

Scenografia/reżyseria  świateł: Aleksandr Prowaliński
Kostiumy: Maja Skrzypek
Scenografia i kostiumy zostały przygotowane z wykorzystaniem zasobów Teatru Polskiego.
Konsultacja literacka: prof. dr hab. Marek Troszyński (IBL)
Muzyka: Dominik Strycharski
Choreografia: Aleksandra Borys

Występują:
Michał Bieliński, Ewa Makomaska, Krystian Modzelewski, Joanna Niemirska, Natalia Sikora, Piotr Trojan, Agata Turkot, Paweł Smagała.

Spektakl powstaje we współpracy Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Centrum Myśli Jana Pawła II, Wydziału Artes Liberales UW i Instytutu Badań Literackich PAN.

W spektaklu używane są światła stroboskopowe i ultrafioletowe.

Czas trwania spektaklu zaplanowano na ok. 6-8 godzin.

(ds)

(2)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Newsletter
news news news • Od 23 lutego 2019 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystawana jest opera oparta na dziele Giacomo Pucciniego. W oryginale dramatyczna historia miłości bezradnej wobec bezdusznego aparatu państwa […]Czym jest miłość? Reakcją chemiczną zachodzącą w naszym mózgu pod wpływem fenyloetyloaminy, noradrenaliny i dopaminy? Pobudzającą mieszanką feromonów? Czy może czymś więcej? Czy można w życiu kochać tylko raz, a może "każda miłość jest pierwsza"? O mały włos klip do utworu „EVA” powstałby na jamajskim polu marihuany.Ekranizacja popularnej australijskiej powieści dla dzieci autorstwa Colina Thiele.Bésame Mucho, Jalapeños und Sombreros – mexikanische Strahle in München Das in der bayerischen Hauptstadt gelegene Restaurant Zapata ist schon seit 1996 den Anforderungen der größten Feinschmecker gewachsen. Nicht nur […]Od 12 kwietnia w Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można nowe tkaniny dekorujące Gabinet i Garderobę Króla.Lansowany na nowo trend torebek zawieszanych na szyi to obecnie jeden z najmodniejszych modowych detali.