We would like to place cookies on your computer to help us make this website better. Read more ×

FILM

PL / DE: Kafarnaum / Capernaum – Stadt der Hoffnung, Nadine Labaki2019-02-22

Niezwykle ważny głos w sprawie sytuacji najmłodszych w krajach trzeciego świata.

Najnowszy film Nadine Labaki („Karmel” i „Dokąd teraz?”) Kafarnaum to świetnie zrealizowana i perfekcyjnie zagrana, pełna emocji współczesna opowieść o tym, że najwspanialsze ludzkie gesty i czyny można spotkać w miejscach pozornie pozbawionym nadziei.

 

W jednej z biedniejszych dzielnic Bejrutu mieszka wraz z rodzicami i kilkorgiem rodzeństwa 12-letni Zain (Zaina Al Rafeey). Chłopak pracuje fizycznie w sklepie na bazarze, marząc o pójściu do szkoły. Właściciel pawilonu pragnie poślubić starszą o rok siostrę Zaina. Gdy rodzice zgadzają się na wydanie dziewczynki za mąż – wbrew jej woli i młodego wieku – Zain, który jest bardzo związany uczuciowo z siostrą, buntuje się i ucieka z domu. Od tego momentu rozpoczyna się seria tragicznych zdarzeń, które w sugestywny sposób komentują problematykę praw nieletnich w krajach trzeciego świata.

 

 

Porównywany przez krytykę do „Slumdog. Milioner z ulicy”, „Kafarnaum” to przejmujące kino drogi. Film Labaki jest apelem o przywrócenie godności dzieciom i zapewnienie im odpowiednich warunków życia, o poszanowanie praw kobiet i uchodźców, o zdroworozsądkowe przestrzeganie prawa, a nie dogmatów wiary. Do wyobraźni przemawiają wzruszające sceny, świetna gra odtwórców głównych ról, amatorów w sztuce aktorskiej, zwłaszcza dzieci.

 

Film stał się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes, zebrał entuzjastyczne recenzje światowej krytyki i zdobył Nagrodę Jury.

 

Kafarnaum, Reżyseria: Nadine Labaki
Premiera: 22.02.2019 (Polska)
Język: arabski

 

Regie: Nadine Labaki
Besetzung: Zain Al Rafee, Nadine Labaki, Kawthar Al Haddad, Fadi Kamel Yousse, Yordanos Shifera

Kinostart: 17.01.2019

(Dorota Szymańska/kaw)

(1)
Newsletter
news news news • Od 23 lutego 2019 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystawana jest opera oparta na dziele Giacomo Pucciniego. W oryginale dramatyczna historia miłości bezradnej wobec bezdusznego aparatu państwa […]Czym jest miłość? Reakcją chemiczną zachodzącą w naszym mózgu pod wpływem fenyloetyloaminy, noradrenaliny i dopaminy? Pobudzającą mieszanką feromonów? Czy może czymś więcej? Czy można w życiu kochać tylko raz, a może "każda miłość jest pierwsza"? O mały włos klip do utworu „EVA” powstałby na jamajskim polu marihuany.Ekranizacja popularnej australijskiej powieści dla dzieci autorstwa Colina Thiele.Bésame Mucho, Jalapeños und Sombreros – mexikanische Strahle in München Das in der bayerischen Hauptstadt gelegene Restaurant Zapata ist schon seit 1996 den Anforderungen der größten Feinschmecker gewachsen. Nicht nur […]Od 12 kwietnia w Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można nowe tkaniny dekorujące Gabinet i Garderobę Króla.Lansowany na nowo trend torebek zawieszanych na szyi to obecnie jeden z najmodniejszych modowych detali.