We would like to place cookies on your computer to help us make this website better. Read more ×

ART

Muzeum Narodowe w Krakowie: „Sytuacja się zmieniła”2018-04-22 - 2019-11-30

Nowa, czasowa wystawa sztuki polskiej XX i XXI wieku prezentuje wybór stu najważniejszych dzieł powstałych od końca XIX wieku (projekty witraży Józefa Mehoffera z 1899, „Śnieg” Juliana Fałata z 1907) do dziś (najmłodsza praca to Wota Natalii Wiernik z 2017).

Reprezentatywny dla tej części ekspozycji jest obraz Jacka Sroki Ruiny Muzeum Narodowego w Krakowie (1999). Inne tematy, które porządkują przestrzeń wystawy, to: portret, bryła, materia, pejzaż, martwa natura, forma. W każdej części ekspozycji dzieła wchodzą we wzajemny dialog ze  sobą i z widzem. Psychologiczne portrety Leona Wyczółkowskiego i Olgi Boznańskiej zostały zestawione z symbolizmem Jacka Malczewskiego i ekspresją Witkacego, harmonijne przedstawienia ludzkiego ciała Katarzyny Kobro i Marii Jaremy kontrastują z fragmentarycznymi Kazimierza Mikulskiego czy Zbyluta Grzywacza.

 

– Ta ekspozycja jest swego rodzaju szkicem, przybliżeniem do nowej stałej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku, jaką Muzeum zamierza otworzyć w 2020 roku – mówi dyrektor MNK dr hab. Andrzej Betlej. – Bardzo się cieszę że zespół kustoszy i edukatorów wspólnie przygotował wystawę, która zrywa z konwencją narracji historycznej o sztuce, dając widzom możliwość samodzielnych poszukiwań. Wystawa jest więc swego rodzaju eksperymentem, ale zarazem dzięki niej można zobaczyć najważniejsze dzieła z kolekcji sztuki współczesnej naszego Muzeum.

Prezentowana na wystawie martwa natura znakomicie ilustruje poszukiwanie nowego malarskiego języka – od formistycznych prac Tytusa Czyżewskiego i Jana Hrynkowskiego po abstrakcyjne kompozycje, zawierające jedynie aluzje do form, które były dla nich inspiracją (prace Jana Tarasina i Tadeusza Kantora). Podobnie dział „Krajobraz” jest fascynującą ilustracją malarskiego myślenia o pejzażu – od nastrojowych płócien Jana Stanisławskiego i Ferdynanda Ruszczyca przez eksperymenty Władysława Strzemińskiego i Jana Cybisa po prace Stanisława Rodzińskiego.
 


 
Współczesna rzeźba nie tylko przestaje imitować rzeczywistość, ale przekracza definicję materiału rzeźbiarskiego: artyści używają nietypowych tworzyw, nadając bryle miękkość i zaskakujące faktury (Magdalena Abakanowicz, Maria Pinińska-Bereś), mierząc się z tradycyjnym materiałem, czynią go optycznie lżejszym przez zastosowanie ażurowych wydrążeń (Katarzyna Kobro), dodają ekspresji dzięki technikom nieakademickim (Barbara Zbrożyna).
 
Ekspozycję „Sytuacja się zmieniła” przygotował zespół ośmiu kuratorów: Anna Budzałek, Magdalena Czubińska, Dorota Jędruch, Urszula Kozakowska-Zaucha, Światosław Lenartowicz, Agata Małodobry, Maria Masternak, Andrzej Szczerski.
 
Sytuacja się zmieniła. Sztuka polska XX i XXI wieku
20.04.2018 – 22.12.2019
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1, II piętro
pon.: nieczynne
wt. – sob.: 10.00 – 18.00
niedz.: 10.00 – 16.00
Ceny biletów:
normalny – 20 zł, ulgowy – 15 zł, rodzinny – 40 zł, grupowy ulgowy – 5 zł
 

 
(MNK)

(1)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Newsletter
news news news • Od 23 lutego 2019 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystawana jest opera oparta na dziele Giacomo Pucciniego. W oryginale dramatyczna historia miłości bezradnej wobec bezdusznego aparatu państwa […]Czym jest miłość? Reakcją chemiczną zachodzącą w naszym mózgu pod wpływem fenyloetyloaminy, noradrenaliny i dopaminy? Pobudzającą mieszanką feromonów? Czy może czymś więcej? Czy można w życiu kochać tylko raz, a może "każda miłość jest pierwsza"? O mały włos klip do utworu „EVA” powstałby na jamajskim polu marihuany.Ekranizacja popularnej australijskiej powieści dla dzieci autorstwa Colina Thiele.Bésame Mucho, Jalapeños und Sombreros – mexikanische Strahle in München Das in der bayerischen Hauptstadt gelegene Restaurant Zapata ist schon seit 1996 den Anforderungen der größten Feinschmecker gewachsen. Nicht nur […]Od 12 kwietnia w Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można nowe tkaniny dekorujące Gabinet i Garderobę Króla.Lansowany na nowo trend torebek zawieszanych na szyi to obecnie jeden z najmodniejszych modowych detali.