We would like to place cookies on your computer to help us make this website better. Read more ×

ART

Komnaty Zamku sukcesywnie doposażane są w tkaniny i pasmanterie z epoki.2019-04-12

Od 12 kwietnia w Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można nowe tkaniny dekorujące Gabinet i Garderobę Króla.

Komnatę królewską wyposażono w nowe draperie i zasłony, opracowane według wstępnego szkicu projektu tych dekoracji, przygotowanego w 1792 roku przez królewskiego architekta
i dekoratora, Jana Krystiana Kamsetzera.

 

Zrekonstruowane zasłony i tapiserie w Gabinecie i Garderobie Króla, Zamek Królewski w Warszawie, fot. D.Szymańska


Jest to kolejny etap doposażania pomieszczeń Zamku w tkaniny inspirowane epoką Stanisława Augusta. Wcześniej wymieniono m.in. tkaniny w Pokojach Królewiczowskich, a latem tego roku nastąpi wymiana tkanin w Galerii Królewiczowskiej, co zakończy całkowicie tego typu prace w skrzydle północnym Zamku. Jak deklaruje Dyrekcja Zamku, kolejne zadania to portiery do wspomnianych wnętrz i pełna dekoracja okien w Pokoju Audiencjonalnym Starym.
 
Odtworzenie kompletu tkanin odpowiedniego do Apartamentu o charakterze prywatnym możliwe było na podstawie zamkowych inwentarzy, rachunków oraz ikonografii z epoki. W XVIII wieku tkaniny i pasmanteria należały do najważniejszych i najdroższych elementów wystroju reprezentacyjnych wnętrz w każdej rezydencji.
 
Monarcha Stanisław August przywiązywał wagę do dekoracyjnych tkanin i pasmanterii, o czym świadczy fakt, że do jego pierwszych zleceń, tuż po elekcji, należało zwrócenie się do przebywającego w Paryżu kupca Czempińskiego o nabycie galonów z motywami à la grecque i chinoiserie. Królewski tapicer Karol ,,Papa” Susson, będący nie tylko dekoratorem-wykonawcą wszelkich obić meblowych, dekoracji tronów i łóżek z baldachimami, okien, drzwi i kotar, ale także dekoracji okolicznościowych związanych z uroczystościami dworskim, zajmował na dworze artystycznym króla jedną z najwyższych pozycji wśród artystów-rzemieślników.
 
Dziś, dwa stulecia później, projekt nowych dekoracji tapicerskich w oknach i przejściu między tymi wnętrzami postanowiono zlecić Maciejowi M. Putowskiemu, historykowi sztuki i scenografowi, znanemu m.in. z realizacji scenografii filmowych (Lalka, Sanatorium pod Klepsydrą, Brzezina, Ziemia Obiecana) oraz wnętrz historycznych (Pałac Biskupi w Kielcach, Dom Uphagena w Gdańsku).
 
Wykonawcą projektu, którego realizację poprzedziło wyszukanie odpowiednich tkanin i pasmanterii wśród europejskich producentów i dostawców, jest poznańska firma Ridex, znana z realizacji prac dekoratorskich w zabytkowych wnętrzach, m.in. w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim, Zamku w Łańcucie, Pałacu w Rogalinie, a prowadzona przez Barbarę Kingę Czarnowską.
 
Temat tkanin na obicia ścienne i meblowe także w okresie powojennej odbudowy Zamku Królewskiego był bardzo istotny.  Wówczas, ze względu na ówczesne, ograniczone możliwości polskich fabryk w Milanówku czy Łodzi, zrealizowano tylko kilka wzorów materiałów, np. adamaszków o określonym wzorze, które powielono w różnych wnętrzach, różnicując ich kolorystykę.
 

 

(Dorota Szymańska / kaw)

(1)
Newsletter
news news news • Od 23 lutego 2019 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystawana jest opera oparta na dziele Giacomo Pucciniego. W oryginale dramatyczna historia miłości bezradnej wobec bezdusznego aparatu państwa […]Czym jest miłość? Reakcją chemiczną zachodzącą w naszym mózgu pod wpływem fenyloetyloaminy, noradrenaliny i dopaminy? Pobudzającą mieszanką feromonów? Czy może czymś więcej? Czy można w życiu kochać tylko raz, a może "każda miłość jest pierwsza"? O mały włos klip do utworu „EVA” powstałby na jamajskim polu marihuany.Ekranizacja popularnej australijskiej powieści dla dzieci autorstwa Colina Thiele.Bésame Mucho, Jalapeños und Sombreros – mexikanische Strahle in München Das in der bayerischen Hauptstadt gelegene Restaurant Zapata ist schon seit 1996 den Anforderungen der größten Feinschmecker gewachsen. Nicht nur […]Od 12 kwietnia w Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można nowe tkaniny dekorujące Gabinet i Garderobę Króla.Lansowany na nowo trend torebek zawieszanych na szyi to obecnie jeden z najmodniejszych modowych detali.