We would like to place cookies on your computer to help us make this website better. Read more ×

FILM

Botox, reż. Patryk Vega2017-09-29 - 2018-01-15

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów 2017 roku.

„Botox” to obraz wyreżyserowany na podstawie rozmów przeprowadzonych przez Vegę z pracownikami polskiej służby zdrowia. W założeniu miał pokazywać historie silnych, zdeterminowanych i wyrazistych lekarek, które zmagają się z najtrudniejszymi życiowymi decyzjami i problemami: dyskryminacją, presją macierzyństwa, pogonią za młodością, walką o prawo do wolnego wyboru i własnych poglądów.

 

W „Botoksie” ukazany jest szpital, zakład pracy, w murach którego splatają się losy czterech kobiet. Daniela (Olga Bołądź) pracę w służbie zdrowia zaczyna jako ratowniczka medyczna. Poddając się licznym zabiegom medycyny estetycznej, z brzydkiego kaczątka zmienia się w bezwzględną, odnoszącą sukcesy przedstawicielkę koncernu farmaceutycznego. Magda (Katarzyna Warnke) jest ginekologiem położnikiem. Swoją renomę zbudowała jako etatowa specjalistka od aborcji. Gdy sama zachodzi w ciążę, jej konflikt z ordynatorem (Janusz Chabior) wchodzi w dramatyczną fazę. Poukładany świat cenionej chirurg – Patrycji (Marieta Żukowska) rozsypuje się, gdy kobieta dowiaduje się o zdradzie męża. Beata (Agnieszka Dygant) to lekarka SOR-u, która w wypadku motocyklowym traci narzeczonego.

 

Zaczerpnięte z życia, kontrowersyjne historie w filmie – poprzez zanurzenie ich w morzu szpitalnej krwi i przyprawieniu dalekimi od ironii wulgaryzmami – tracą na wartości. Fabuła “Botoksu”, choć oparta na mocnych scenach napisanych przez samo życie, ostro szwankuje. Przedłużające się w niektórych miejscach dialogi nie zawsze podtrzymują napięcie, które w założeniu ma być sednem “Botoksu”. Film Vegi pełen jest nieścisłości, scenariusz kuleje, a postaci są tak przerysowane, że patrzy się na nie obojętnie.

Zestawiając negatywne recenzje najnowszego filmu Vegi z liczbą widzów, którzy do tej pory obejrzeli Botox (1,5 miliona w 10 dni), można stwierdzić, iż oto na naszych oczach dokonuje się swoisty przewrót socjologiczny. Wbrew dotychczasowemu schematowi społecznemu, miażdżące krytyki recenzenckie nie zniechęcają kolejnych setek widzów przed kupnem biletów. Pytanie rzecz jasna, dlaczego tak się dzieje. Może to dowodzić rosnącej fali nieufności społecznej, która roztacza się na niemal wszystkie sfery życia przeciętnego Polaka. Film Vegi potęguje rosnący krytycyzm społeczeństwa i wzmacnia istnienie skrajnych postaw i przekonań. Jest wyrazem zerojedynkowego postrzegania rzeczywistości, pozbawionego tonów szarości i obektywizmu. Czyli dokładnie takiego, jaki ujrzeć można w “Botoksie”.

 

BOTOKS, reż. P. Vega
W kinach od 29 września 2017

Opublikowano> 16.10.2017
(6)
Newsletter
news news news • Od 23 lutego 2019 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystawana jest opera oparta na dziele Giacomo Pucciniego. W oryginale dramatyczna historia miłości bezradnej wobec bezdusznego aparatu państwa […]Czym jest miłość? Reakcją chemiczną zachodzącą w naszym mózgu pod wpływem fenyloetyloaminy, noradrenaliny i dopaminy? Pobudzającą mieszanką feromonów? Czy może czymś więcej? Czy można w życiu kochać tylko raz, a może "każda miłość jest pierwsza"? O mały włos klip do utworu „EVA” powstałby na jamajskim polu marihuany.Ekranizacja popularnej australijskiej powieści dla dzieci autorstwa Colina Thiele.Bésame Mucho, Jalapeños und Sombreros – mexikanische Strahle in München Das in der bayerischen Hauptstadt gelegene Restaurant Zapata ist schon seit 1996 den Anforderungen der größten Feinschmecker gewachsen. Nicht nur […]Od 12 kwietnia w Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można nowe tkaniny dekorujące Gabinet i Garderobę Króla.Lansowany na nowo trend torebek zawieszanych na szyi to obecnie jeden z najmodniejszych modowych detali.