We would like to place cookies on your computer to help us make this website better. Read more ×

ART

Bellotto w towarzystwie Stradivariusa na Zamku Królewskim w Warszawie2018-09-19

Obraz Bernarda Bellotta „Widok Kapitolu z kościołem Santa Maria in Aracoeli”, wykonany na zmówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, po 200 latach powrócił do dawnej siedziby królewskiej.

W środę, 19 września, w ramach wieczoru “Jeden obraz, jedne skrzypce” w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się podwójna uroczystość: prezentacja obrazu Bernarda Bellotta Widok Kapitolu z kościołem Santa Maria in Aracoeli oraz recital Janusza Wawrowskiego na jedynych w Polsce skrzypcach Stradivariusa z 1685 roku.

B. Bellotto, Widok Kapitolu z kosciolem Santa Maria in Aracoeli, 1768-69

Obraz Widok Kapitolu z kościołem Santa Maria in Aracoeli został zakupiony od funduszu powierniczego z siedzibą w Lozannie jako malowidło, które wzbogaci i uzupełni zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie, mieszczące największy zespół płócien autorstwa Bernarda Bellotta zw. Canalettem. Płótno wchodzi w skład serii 15 wedut rzymskich, wykonanych w latach 1768-1769 na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, być może z przeznaczeniem do urządzanego właśnie Zamku Ujazdowskiego. Widoki te, zgodnie z życzeniem monarchy, przedstawiały tak zabytki antyczne, jak i budowle z czasów papieskich i opierały się w większości na kompozycjach graficznych Giovanniego Battisty Piranesiego z serii Vedute di Roma. Zdaniem prof. Andrzeja Rottermunda obrazy z widokami Rzymu wieszano w Przedpokoju Senatorskim (obecn. Sala Canaletta) w Zamku Królewskim. Tutaj były stopniowo zastępowane wedutami Warszawy i przenoszone do innych miejsc w rezydencjach królewskich. Jak wynika z inwentarza, Widok Kapitolu w 1783 r. wisiał w Pałacu w Łazienkach w Oficynie Wielkiej (Podchorążówka), gdzie znajdowały się mieszkania Elżbiety Grabowskiej i członków dworu. Po śmierci króla weduty rzymskie stały się własnością jego spadkobierców. Część z nich sprzedano w 1821 r. antykwariuszowi mediolańskiemu, Antonio Fussiemu, który wywiózł je do Rosji.

Dzieła pędzla Bellotta oferowane są do sprzedaży niezwykle rzadko, a kiedy trafiają na rynek antykwaryczny, osiągają wysokie ceny. Miejscem prezentacji nowo nabytego obrazu będzie Galeria Malarstwa i Sztuki Zdobniczej na parterze Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

 

Drugą część wieczoru uświetnił koncert Janusza Wawrowskiego, uznawanego za najwybitniejszego polskiego skrzypka swojej generacji, który zagrał na skrzypcach Stradivariusa z 1685 r. Drogocenny, wart miliony dolarów instrument po raz pierwszy został zaprezentowany w Polsce 9 maja br. Skrzypce nabył anonimowy Mecenas sztuki, jeden z najbogatszych Polaków, chcąc w ten sposób uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Instrument to jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie. Będzie przechowywany i eksponowany w zamkowym Skarbcu.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Paweł Szrot, sekretarz stanu, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie oraz zaproszeni goście.

(Dorota Szymańska/kaw)

(1)
Newsletter
news news news • Od 23 lutego 2019 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystawana jest opera oparta na dziele Giacomo Pucciniego. W oryginale dramatyczna historia miłości bezradnej wobec bezdusznego aparatu państwa […]Czym jest miłość? Reakcją chemiczną zachodzącą w naszym mózgu pod wpływem fenyloetyloaminy, noradrenaliny i dopaminy? Pobudzającą mieszanką feromonów? Czy może czymś więcej? Czy można w życiu kochać tylko raz, a może "każda miłość jest pierwsza"? O mały włos klip do utworu „EVA” powstałby na jamajskim polu marihuany.Ekranizacja popularnej australijskiej powieści dla dzieci autorstwa Colina Thiele.Bésame Mucho, Jalapeños und Sombreros – mexikanische Strahle in München Das in der bayerischen Hauptstadt gelegene Restaurant Zapata ist schon seit 1996 den Anforderungen der größten Feinschmecker gewachsen. Nicht nur […]Od 12 kwietnia w Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można nowe tkaniny dekorujące Gabinet i Garderobę Króla.Lansowany na nowo trend torebek zawieszanych na szyi to obecnie jeden z najmodniejszych modowych detali.