Königsplatz in München während der Feier zum 9. November 1935 (Quelle: Bayerische Staatsbibliothek/ Bildarchiv)

Wystawa w Monachium ukazuje przeszłość i narodowy socjalizm w historycznym miejscu

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 11 października, 2020

Stała ekspozycja „Monachium i narodowy socjalizm” w NS-Dokumentationszentrum próbuje odpowiedzieć na takie pytania, jak: Skąd się wziął narodowy socjalizm i jego ideologia? Jak Hitler doszedł do władzy i dlaczego upadła demokracja?

Wystawa dotyczy genezy i powstania narodowego socjalizmu w Monachium – mieście, gdzie ruch ten się narodził i przybrał szczególnie okrutne formy, a także roli miasta w czasach terroru i dyktatury oraz trudnego radzenia sobie z przeszłością po 1945 roku. Główne pytania i tematy to: „Wykluczenie i prześladowania”, ,„Dlaczego Monachium? ”, „Co to ma wspólnego ze mną?”.

Dokumentacja historyczna pokazana na wystawie obejmuje zdjęcia, dokumenty, teksty, a także projekcje filmowe i jest podzielona na 33 tematy. Biografie rzucają światło na motywy i zakres działań sprawców i ofiar. Wielkie okna pozwalają wizualnie nawiązać do strukturalnych reliktów epoki nazistowskiej. Autentyczne lokalizacje stają się częścią dokumentacji.

Ekspozycja opracowana jest w języku niemieckim i angielskim. Towarzyszy jej obszerny katalog (niemiecki i angielski), krótki przewodnik w różnych językach, broszura towarzysząca oraz przewodniki tematyczne i audiogajdy. Wystawa „Monachium i narodowy socjalizm” jest czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 19:00. Wstęp do Centrum Dokumentacji NS w Monachium jest bezpłatny dla wszystkich odwiedzających.

W każdą niedzielę (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) o godz.10.30 i 11.15 odbywają się bezpłatne oprowadzania po wystawie stałej. 90-minutowa trasa stanowi przegląd czterech głównych sekcji ekspozycji. Rozpoczyna się wraz z końcem pierwszej wojny światowej, rewolucji listopadowej w 1918 roku i wyjaśnia rozwój i powstanie NSDAP. Następnie opisywane jest funkcjonowanie państwa nazistowskiego i warunków życia w okresie rządów nazistowskich oraz skutki II wojny światowej. Trasa kończy się konfrontacją narodowego socjalizmu z aktualną sytuacją społeczno-historyczną.

Najbliższe oprowadzania odbędą się 18 października 2020 roku o godz. 10.30 i 11.15:

18|10|2020, godz. 10.30 i 11.15
„Monachium i narodowy socjalizm” (München und der Nationalsozialismus)
Otwarte oprowadzanie po wystawie

Miejsce: NS-Dokumentationszentrum Monachium, Foyer
Ze względu na obecną sytuację liczba uczestników jest ograniczona do max. 5 osób
Czas trwania: 1,5 godziny
Rejestracja do piątku w południe pod adresem buchung.nsdoku@muenchen.de

Na zdjęciu powyżej: Königsplatz in München während der Feier zum 9. November 1935 (źródło: Bayerische Staatsbibliothek/ Bildarchiv)

(kw)
Veröffentlicht am 11.10.2020

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *