Powstaje pierwszy polski film fabularny podejmujący tematykę himalaizmu
Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 22 kwietnia, 2020
Kto z nas nie zastanawiał się, po co oni to robią? W imię czego podejmują takie ryzyko? Czy to zwyczajny egoizm czy może próba przezwyciężenia ludzkich ograniczeń? Dlaczego idą w tak niebezpieczne góry wbrew wszystkiemu, zostawiając na dole najbliższych? Twórcy filmu „Broad Peak” również zadają sobie te pytania, zbliżając widza do tajemnicy wyczynów polskich himalaistów.
Do tej pory nie uczyniła tego żadna inna rodzima produkcja. Zainicjowany i produkowany przez East Studio, „Broad Peak” jest pierwszym w Polsce filmem fabularnym o tej tematyce. Aby wiernie oddać realia wyprawy i przybliżyć widzom potęgę najwyższych gór świata ekipa filmowców poleciała m.in. w Karakorum. To właśnie w bazie pod K2 i na ścianie Broad Peak, na wysokości ponad 5 tys. m n.p.m. powstawała część zdjęć.
„Broad Peak” to pierwszy na świecie film fabularny, w którym zdjęcia z udziałem głównego aktora kręcone były na tej wysokości. Ponadto, trwające od lipca 2018 do stycznia 2020 roku, zdjęcia powstawały w Warszawie (m.in. w Centrum Olimpijskim), w Zakopanem – w domu rodzinnym Berbeków i Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, a także w Radomiu, nad Bałtykiem oraz w Alpach (Dolina Aosty).
Na świecie jest czternaście szczytów sięgających powyżej ośmiu tysięcy metrów. Dziesięć z trzynastu zostało zdobytych zimą przez Polaków: trzy zdobył Maciej Berbeka, trzy Krzysztof Wielicki, a dwa Adam Bielecki – bohaterowie filmu „Broad Peak”. Czternasty z nich, czyli słynne K2 wciąż czeka na zdobycie.
„Broad Peak”
Gatunek: biograficzny/dramat
Produkcja: Polska
Reżyseria: Leszek Dawid („Jesteś Bogiem”, „Ki”, „Pakt”, „Nielegalni”)
Scenariusz: Łukasz Ludkowski
Produkcja: East Studio
Producenci: Maciej Rzączyński, Dawid Janicki, Krzysztof Rzączyński, Paweł Rymarz
Koproducenci: TVN, Kino Świat, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Krakowskie Biuro Festiwalowe
Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a także dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obsada: Ireneusz Czop („Konwój”, „Prosta historia o morderstwie”, „Żyć nie umierać”, „Jack Strong”, „Pokłosie”), Maja Ostaszewska („7 uczuć”, „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Pitbull. Nowe porządki”, „Body/Ciało”), Dawid Ogrodnik („Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Ostatnia Rodzina”, „Chce się żyć”, „Jesteś Bogiem”), Łukasz Simlat („Boże ciało”, „7 uczuć”, „Amok”, „Konwój”, „Moje córki krowy”), Piotr Głowacki („Tarapaty”, „Maria Skłodowska-Curie”, „Planeta singli”, „Karbala”, „Bogowie”), Tomasz Sapryk („7 uczuć”, „Zabawa zabawa”, „Wołyń”), Maciej Raniszewski (serial „Lekarze”), Maciej Kulig (serial: „Bodo”, „Misja Afganistan”)
Premiera w Polsce: 8 stycznia 2021
(materiały prasowe)