“Młodość Astrid”, reż. Pernille Fischer Christensen

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 20 maja, 2019

Od Pippi Langstrumpf, Ronji, córki zbójnika, po Michela z Lönneberga: Astrid Lindgren to jedna z niewielu pisarek, która jest nierozerwalnie związana z wieloma fascynującymi książkami dla dzieci. Opisane przez nią historie do dziś kształtują życie milionów ludzi na całym świecie. Wybrana na „Szwedkę stulecia” i laureatka Pokojowej Nagrody Niemieckich Księgarzy nieustannie walczyła o prawa dzieci.

Jednak jej własne dzieciństwo skończyło się wcześnie, jako 18-latka zaszła w nieplanowaną ciążę – co w Szwecji lat dwudziestych było nie lada skandalem. Koncentrujący się na tym etapie życia pisarki film Christensen opowiada z wyczuciem historię młodziutkiej Astrid, ukazując jak bohaterka znajduje odwagę, by przezwyciężyć wrogość swojego otoczenia i poprowadzić wolne, samodzielne życie jako nowoczesna kobieta.

„Mój film o młodości Astrid Lindgren jest osobistym hołdem dla jednej z największych artystek w Skandynawii. Deklaracja miłości do kobiety, której silna osobowość zniszczyła panujące w otaczającym ją społeczeństwie normy płci i religii” – mówi o swym najnowszym filmie reżyserka Pernille Fischer Christensen, wielokrotna laueratka nagród na festiwalu Berlinale.

W rolę Astrid Lindgren wciela się fenomenalna, 23-letnia nowicjuszka Alba August. W pozostałych rolach ujrzeć można m.in. Trine Dyrholm, Magnusa Kreppera i Henrika Rafaelsena.

Autor: Redakcja

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *