Anne_Ratte-Polle_(Berlinale_2020)

Sylwetki aktorów: Anne Ratte-Polle

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 27 czerwca, 2020

Urodzona w 1974 roku w in Cloppenburg Anne Ratte-Polle jest znaną niemiecką aktorką, członkinią
Niemieckiej Akademii Filmowej.

Zanim zdecydowała się na studia aktorskie na Rostock University of Music and Drama, studiowała na Westfälische Wilhelms-Universität w Münster. Pierwszą nagrodę aktorską otrzymała w 1999 roku, podczas niemieckich Studenckich Spotkań Teatralnych. Jej pierwszy angaż teatralny miał miejsce w latach 1999-2002 w Staatstheater Cottbus, gdzie grała tytułowe role w przedstawieniach Effi Briest i Die Marquise von O.

W późniejszych latach występowała w teatrach w Hanowerze (Schauspiel Hannover), Berlinie (Deutsches Theater), Bochum. Od 2013 roku Anne Ratte-Polle pracuje jako niezależna aktorka, zyskując angaże m.in. w produkcjach teatrów szwajcarskich (Schauspielhaus Zürich, Zurich Opera House) czy monachijskim Kammerspiele.

Oprócz występów na deskach teatralnych, Anne Ratte-Polle jest także uznaną aktorką filmową. W 2004 roku wystąpiła w Die Nacht Romualda Karmakara, a rok później w filmie Andreasa Dresensa Willenbrock. Późniejsze produkcje, w których można ją zobaczyć to m.in. Shahada (2010) w reżyserii Burhana Qurbani, Halbschatten (2013) w reż. Nicolasa Wackerbartha, Wanja (2015) w reż. Karoliny Hellsgård, Der Geburtstag (2019) w reż. Carlosa Morelli. Za rolę w filmie Sibylle otrzymała w 2015 na festiwalu Dark Frame Film Festival w Santa Fé roku nagrodę  za Najlepszą rolę kobiecą. W 2020 roku była nominowana do niemieckiej nagrody filmowej za główną rolę w dramacie niemiecko-francuskiej produkcji Es gilt das gesprochene Wort (2019) w reżyserii Ilkera Çataka.

Na zdjęciu: Anne Ratte-Polle na Berlinale 2020, fot. Martin Kraft

(kw)

How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *