Stara Pinakoteka, Monachium: “Utrecht, Caravaggio i Europa”, do 21 lipca 2019

Autor/ka: Katarzyna Wakuła
Data utworzenia: 17 lipca, 2019

Dzieła ponad 21 najważniejszych artystów inspirujących się malarstwem Caravaggia można oglądać na wystawie „Utrecht, Caravaggio i Europa” w Alte Pinakothek w Monachium. Wśród prezentowanych dzieł jest m.in. słynny „Święty Hieronim” Caravaggia z klasztoru Montserrat koło Barcelony, „Koncert” Gerarda van Honthorsta z Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie i „Ścięcie Jana Chrzciciela” z Kościoła Santa Maria della Scala w Rzymie.

Przygotowana pod kierunkiem kuratora Dr. Bernd Eberta, przy współpracy z Dr. Susanne Hoppe wystawa sięga początku XVII wieku – głównego okresu europejskiego caravaggionizmu. Rzym był wówczas kulturalnym centrum Europy. Około 1600 roku Michelangelo Merisi, zwany Caravaggio wywołał swymi pracami swoistą rewolucję w malarstwie. Jego prace wyróżniały się nowymi motywami i dotychczas nieznanym realizmem oraz silnymi kontrastami między światłem i cieniem. W pięciu sekcjach tematycznych ukazane są podobieństwa i różnice między malarzami caravaggionistami pracującymi w tym samym czasie w Rzymie, takimi jak Utrecht Hendrick ter Brugghen (1588-1629), Gerard van Honthorst (1592-1656) i Dirck van Baburen (około 1592 / 93-1624).

W fenomenalny sposób wystawa prezentuje odbiór obrazów Caravaggia. W przeciwieństwie do poprzednich wystaw poświęconych Caravaggiowi, monachijski pokaz skupia się nie tylko na podobieństwach, ale także na różnicach między wielkim włoskim malarzem barokowym, a jego naśladowcami.

Szczególną częścią wystawy jest obraz Caravaggia „Medusa” (1596/97). Pochodząca z prywatnej kolekcji „Medusa Murtola” jest uważany za pierwszy z dwóch istniejących wersji, między innymi dzięki widocznym zmianom rentgenowskim podczas procesu malowania. Nazwa pochodzi od imienia włoskiego poety Gaspare Murtoli (zm. 1624/25). Z jej makabrycznym obliczem, włosami żywych węży i ​​krwią tryskającą z uciętej szyi, Medusa jest jednym z najbardziej złowrogich i zarazem najbardziej imponujących dzieł artysty. Nawet po ścięciu przez bohatera Perseusza głowa Meduzy Gorgona była nadal niebezpieczna: wystarczyło spojrzeć jej w oczy lub oczy węża, by zmienić obserwatora w kamień. Był to idealny motyw tarczy do obrony przed przeciwnikiem.

Wystawa jest czynna do 21 lipca 2019 r.  Oprócz obszernej oferty oprowadzań z przewodnikami, ekspozycji towarzyszą ekscytujące wydarzenia, takie jak warsztaty, zajęcia taneczne, teatralne i odczyty. Cały program towarzyszący znajdziesz tutaj.

UTRECHT, CARAVAGGIO i EUROPA
ALTE PINAKOTHEK
Barer Str. 27, 80333 Monachium

We wtorki i środy zwiedzanie przedłużone do godz. 21.00
Ceny biletów 12€ /9€

Autor: Katarzyna Wakuła
Opublikowano: 24.06.2019

Data: 17.04.2019 - 21.07.2019
Godzina: 10:00 - 20:30
Lokalizacja:Barer Str. 27, 80333 München


How useful was this post?

Oceń!

Średnia ocena: / 5. Głosów:

Brak ocen. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *